„Ministar inostranih poslova Velike Britanije Boris Džonson priznao je danas da udari nisu imali za cilj da spase živote ljudi i da primoraju aktuelnog predsedika Bašar el Asada da prestane sa daljim hemijskim napadima. Oni su bili ’signal‘. Ostavimo pravna pitanja pravnicima. Međutim, nije potrebna duboka ekspertiza da se razume da je napad izveden pod lažnim izgovorom, na lažnoj pravnoj osnovi i sa lažnim rezultatima“, navodi se u komentaru.
Ambasada je optužila zapadne zemlje za licemerje pošto se napad na Siriju dogodio u trenutku kada različite političke snage u toj zemlji pokušavaju da reše višegodišnji konflikt i tamo stižu eksperti Organizacije za zaštitu od hemijskog oružja.
„Međunarodna zajednica nije sigurna da li je u Dumi došlo do hemijskog napada i želi da vide rezultate istrage OZHO. U trenutku kada međunarodni posmatrači stižu u Damask i kada sirijska vlada i opozicija pokušavaju da formiraju ustavni komitet za prekid rata, licemerno je govoriti da ’nema alternative korišćenju sile‘“, saopštila je Ambasada.
„Kao prvo, međunarodna zajednica je odbacila koncepciju ’humanitarne intervencije‘, koju Zapad aktivno gura od devedesetih godina prošlog veka. Ona ne može da služi kao zakonita osnova za primenu sile. Međunarodno zakonodavstvo omogućava da se sila upotrebi samo u samoodbrani, pod mandatom UN. Zato je činjenica da se Velika Britanija poziva na ’humanitarnu intervenciju‘ direktna potvrda nezakonitosti bombardovanja“, navodi se u saopštenju ruske diplomatske misije u Londonu.