Kad domaćin Rusija zaigra protiv Saudijske Arabije na moskovskom stadionu „Lužniki“, momentalno će nestati politika i druge besmislice, a prijatelji fudbala širom planete osetiće udar adrenalina koji prati svako svetsko prvenstvo.
Nije svako svetsko prvenstvo bilo nezaboravno. Neka su bila zaista odvratna, a neka su pratila ozbiljne kontroverze, poput osvajanja kupa domaćina Argentine na Mundijalu 1978. kad je takmičenje pomoglo da se podrži vojna hunta koja je mučila i ubijala civile i kad je najveći fudbaler tog doba Johan Krojf odbio da igra zbog kršenja ljudskih prava.
Ovo je lista pet najboljih mundijala, data obrnutim redom, u izboru „Sputnjik internešenela“:
Švedska 1958. (pobednik Brazil)
Mladi i siromašni Edson Arantes do Nasimento pojavio se na terenu kad se Svetsko prvenstvo održavalo u Skandinaviji.
Srećom, za komentatore širom sveta, sedamnaestogodišnjak je bio poznatiji kao Pele.
Igrao je sa Garinčom, legendarnim brazilskim čarobnjakom na krilu, poznatijim pod nadimkom Mala Ptica.
Brazilski trener Vinsente Feola odmarao je ovaj tandem u prve dve utakmice u grupi, a u finalu su Brazilci pobedili domaćine sa 5:2.
Pele i napadač Vava postigli su po dva gola, a u finalu se upisao u strelce i Mario Zagalo.
Međutim, najbolji strelac prvenstva bio je neponovljivi Žist Fontejn, koji je za Francusku postigao 13 golova na šest utakmica. Na prvenstvo je otputovao kao zamena za prvog napadača u izboru selektora — Renea Blijara, koji je izostao zbog povrede.
Tri reprezentacije debitovale su u Švedskoj — Vels, Severna Irska i Sovjetski Savez — ali navijači nisu mogli da prate njihove igre na televiziji zbog tehničkih problema.
Ostatak sveta divio se sovjetskom golmanu Lavu Jašinu, prozvanom Crni Pauk, koji je branio sve što se moglo odbraniti.
Japan/Južna Koreja 2002. (Brazil)
Prvenstva ponekad ne obeleže samo veliki igrači i odlične utakmice, već su u prvom planu navijači. To je bio slučaj 2002.
Između Seula i Tokija postojala je duga istorija „zle krvi“ još od tridesetih godina prošlog veka, kad je imperijalni Japan ponizio Korejce, ali su tokom mesec dana 2002. godine ove dve velike nacije ostavile sukobe na stranu i organizovale fantastično prvenstvo.
Japan — koji je bio domaćin finala — izbacila je Turska istog dana kad je Koreja, predvođena selektorom Holanđaninom Gusom Hidinkom, izbacila Italiju rezultatom 2:1.
Međutim, poraz Japana nije bio sraman, pošto je Turska odigrala svoje najbolje prvenstvo dospevši do polufinala, gde je izgubila od Brazila.
Južna Koreja, prozvana „Crvenom armijom“ pobedila je u četvrtfinalu Španiju na penale, ali je u polufinalu izgubila od Nemačke.
Finale je obeležio Ronaldo, ali origanalni, brazilski, ne današnja portugalska verzija.
Prethodno finale (1998) bilo je ponižavajuće za njega jer je zbog stomačnih tegoba pružio slabu partiju, a Francuska je ponizila Brazil sa 3:0.
Ovog puta, popularnu Zuba bio je nezaustavljiv i postigao je dva gola u finalu.
Španija 1982. (Italija)
Brazil 1982. nesumnjivo je najbolji tim koji nije osvojio svetsko prvenstvo.
U srednjem redu bili su čarobnjaci sa loptom — dr Sokrates, Falkao, Ziko i Eder koji su pružili sjajne partije u pobedama nad Škotskom, Novim Zelandom i Sovjetskim Savezom.
Međutim, generaciju 1982. izbacili su Italijani, u čijem timu nisu bili samo najveći „mesari“ u odbrani, već i nezaustavljivi napadač Paolo Rosi.
Rosi, prema nekima, nije smeo ni da nastupi na prvenstvu.
Dobio je zabranu od tri godine igranja 1980. zbog učešća u skandalu sa klađenjem u Totoneru.
U žalbenom postupku kazna je smanjena na dve godine, zbog čega je selektor Enco Bearcot mogao da ga izabere za tim za Mundijal.
Igrao je loše u grupnoj fazi, ali je eksplodirao u nastavku takmičenja.
Postigao je het-trik u pobedi nad Brazilom od 3:2, zatim oba gola u pobedi nad Poljskom od 2:0 u polufinalu i najvažniji, prvi gol u finalu protiv Nemačke, koje je završeno rezultatom 3:1.
Mnogi neopredeljeni navijači uzdali su se u Italiju nakon strašnog incidenta u polufinalu, kad je nemački golman Harald Šumaher nehotice nokautirao i poslao u bolnicu francuskog beka Patrika Batistona.
Šumaher čak nije dobio ni žuti karton, a zvanično najbolji igrač prvenstva Mišel Platini propustio je šansu da zaigra u finalu.
Na prvenstvu 1982. bilo je velikih iznenađenja — Severna Irska pobedila je domaćina Španiju 1:0, a ostvarena je i najveća pobeda u istoriji svetskih prvenstava — Mađarska je pobedila debitanta El Salvador rezultatom 10:1.
Italija 1990. (Zapadna Nemačka)
Možda je poetično to što je u leto 1990. nekoliko meseci posle pada Berlinskog zida i ponovnog ujedinjenja Nemačke posle 45 godina, reprezentacija Zapadne Nemačke osvojila Mundijal.
Nemci su pobedili Englesku u jednom od najupečatljivijih polufinala u istoriji.
Drama je počela na prvom meču prvenstva, kad je favorizovanu Argentinu, predvođenu kapitenom Maradonom, pobedio Kamerun sa 1:0.
Domaćina Italiju predvodio je napadač Salvatore Toto Skilači, koji je osvojio „zlatnu loptu“ sa šest postignutih golova.
Međutim, Italija je izgubila u polufinalu od Argentine, koja je očekivala pobednika utakmice između Engleske i Nemačke.
Nemci su poveli golom Andreasa Bremea, ali je engleski napadač Geri Liniker, danas TV komentator, izjednačio deset minuta pre kraja.
Utakmica je ušla u produžetke, a najupečatljiviji moment bile su suze Pola Gaskojna, popularnog Gaze, nakon što je dobio žuti karton zbog kog ne bi nastupio u finalu, u slučaju da je Engleska pobedila.
Međutim, Nemci su prošli na penale, i u finalu pobedili Argentinu rezultatom 1:0.
Meksiko 1970. (Brazil)
Engleska je otputovala u Meksiko da bi odbranila titulu osvojenu 1966. (prvenstvo koje je za dlaku ispalo iz top-5) kad je bila domaćin.
Međutim, sudbina im nije bila naklonjena u odbrani titule. Harizmatični kapiten Bobi Mur bio je uhapšen u prodavnici nakita u Kolumbiji i optužen za krađu.
Takozvani „Bogota — narukvica“ incident umanjio je šanse Mura da nastupi na prvenstvu, ali je on uslovno oslobođen taman na vreme da se pridruži timu u Meksiku.
Zapadna Nemačka osvetila se Engleskoj za poraz u finalu 1966. pobedom od 3:2 u četvrtfinalu. Engleska je vodila sa 2:0, ali su Nemci izjednačili osam minuta pre kraja i plasirali se dalje golom u produžecima.
Nemačka je izgubila od Italije u polufinalu sa 4:3 u produžecima.
Italija je vodila 1:0, ali su Nemci izborili produžetke golom u poslednjem minutu.
U produžecima je postignuto još pet golova, a Đani Rivera je doneo pobedu golom koji je postigao nekoliko sekundi posle Gerda Milera.
Brazil je pobedio Italiju 4:1 u finalu, a poslednji gol Karlosa Alberta smatra se najboljim golom svih vremena.
Prvenstvo se pamti i po neverovatnoj odbrani Gordona Benksa, koji zaustavio neodbranjiv šut glavom Pelea. Utakmicu je ipak dobio Brazil rezultatom 1:0.