List navodi da se radi o čoveku koji je došao u London iz Moskve letom „Aeroflota“ sa kasnije otrovanom Julijom Skripalj. Takođe se navodi da se Rus vratio u svoju domovinu nekoliko sati kasnije. Takvo kratko putovanje „pokreće pitanja“, smatraju britanski obaveštajci.
Izvor je precizirao da putnik zasad nije osumnjičen, ali je od interesa za istragu: „Mi definitivno verujemo u mogućnost da su odgovorni (za trovanje) napustili zemlju nekoliko sati kasnije“.
Britanski tabloid „San“ je javio da se državljanin Rusije vratio u Moskvu pet sati nakon dolaska u London. Incident u Solsberiju dogodio se dan kasnije.
U utorak je šef tajne laboratorije Ministarstva odbrane Velike Britanije izjavio u intervjuu za „Skaj njuz“ da stručnjaci nisu uspeli da utvrde poreklo supstance „Novičok“, kojom su, kako tvrdi London, otrovani Skripalj i njegova ćerka. Pri tome je šef laboratorije potvrdio da su dobijeni uzorci identifikovani kao otrovna supstanca „novičok“ (po britanskoj terminologiji). Britansko Ministarstvo spoljnih poslova istog dana je priznalo da je zaključak o umešanosti Moskve u trovanje Skripalja delimično izveden na osnovu njihovih procena informacija.
Slučaj „Skripalj“
Bivši pukovnik Glavne operativne uprave Rusije (GRU) Sergej Skripalj, koji je radio za britanske obaveštajne službe, i njegova ćerka Julija pronađeni su u nesvesnom stanju u britanskom Solsberiju 4. marta. Prema navodima britanske vlade, oni su otrovani nervnim agensom koji je navodno proizveden u Rusiji.
Britanska strana tvrdi da je u trovanje Skripaljevih supstancom A-234 umešana Rusija. S tim u vezi, britanska premijerka Tereza Mej objavila je u sredu da su preuzeli niz mera protiv Rusije, među kojima je proterivanje dvadeset troje ruskih diplomata u roku od nedelju dana i zamrzavanje svih bilateralnih kontakata na visokom nivou.
Rusija kategorički negira svoju umešanost u trovanje Skripaljevih, a Ministarstvo inostranih poslova Rusije proglasilo je 17. marta dvadeset troje britanskih diplomata personama non grata i naložilo im da izađu iz zemlje do kraja sedmice. Istovremeno, Moskva je povukla saglasnost za otvaranje konzulata Velike Britanije u Sankt Peterburgu.
Britaniju je podržalo 16 država EU, kao i SAD, Kanada, Norveška, Australija, Moldavija, Albanija, Makedonija i Ukrajina.
Rusija je na neprijateljsku akciju Zapada odgovorila recipročno i objavila isti broj stranih diplomata za persone non grata i preduzela druge uzvratne mere.