Posledica siledžijskog hapšenja i proterivanja sa Kosova Marka Đurića, direktora Kancelarije za Kosovo i Metohiju, juče u Severnoj Mitrovici jeste izlazak Srpske liste iz vlade Kosova. To je danas saopštio predsednik te liste Goran Rakić.
Albanski političari i analitičari odmah su, posle sinoć izdatog saopštenja Srpske liste da će razmotriti svoj izlazak iz kosovske vlasti, počeli da razmatraju koje su opcije za opstanak vlade Ramuša Haradinaja.
Jedan od predloga koje je izneo šef Unije za proširenje Valon Murati, inače, koalicioni partner na listi Tačijeve stranke koju sada vodi Kadri Veselji, jeste — vlada jedinstva.
„Na taj način bismo se zauvek oslobodili činjenice da je naša vlada talac Srba i Srpske liste“, rekao je Murati.
Verovatna je opcija i da vlada na Kosovu padne, ali, kako kaže politikolog sa Kosova Nedžmedin Spahiju, nije neminovno da se to desi.
„Podsećam da je 13 poslanika iz Samoopredeljenja odnedavno istupilo iz ove stranke i osnovalo svoj poslanički klub u Skupštini Kosova. To znači da Haradinaj ima prostora da sa njima pregovara da formira novu većinu bez Srba. Jedini problem koji postoji jeste taj ko bi od Srba došao na mesto zamenika i ministra, jer po ustavu Kosova i po Ahtisarijevim planu to su zagarantovana mesta za Srbe“, kaže Spahiju.
U isto vreme, on kaže da u zakonu nije regulisano da Srbi na tim funkcijama moraju da budu predstavnici bilo kakve političke stranke sa Kosova.
„Dakle, to može da bude bilo koji građanin srpske nacionalnosti“, objašnjava Spahiju.
Kako saznajemo nezvanično, Haradinaj je još sinoć počeo pregovore sa poslanicima iz bivšeg Samoopredeljenja o njihovim uslovima za ulazak u vladajuću koaliciju koju su napustili Srbi. U slučaju da vlada padne, a da ne može da se sastavi nova, išlo bi se na vanredne izbore.
Takozvani premijer Ramuš Haradinaj izjavio je da nema nameru da podnese ostavku posle izlaska Srpske liste iz vladajuće koalicije. On se nada da će Srbi povući svoju odluku jer „samo kroz institucije mogu da zaštite svoje interese na Kosovu“.