Oni su zato minutom ćutanja ispred škole odali poštu svima koji su nevino stradali tokom agresije na Crnu Goru i Srbiju. Domišljati gimnazijalci pojavili su se ispred škole u majicama sa metom i ćiriličnim natpisom „Target“. Oni su razvili transparent sa natpisom „Generacija ’99. — u inat!
Ovi hrabri đaci uglavnom su maturanti rođeni u godini NATO bombardovanja, a priključili su im se i učenici nižih razreda.
Oni su se okupili u školskom dvorištu, a ubrzo se pojavila i policija koja je snimala skup.
Gimnazijalci su policiju gađali NATO avionima od papira, koji su postali zaštitni simbol slobodne Gimnazije i slobodnog duha Crne Gore koji živi, bez obzira na ulazak te zemlje u NATO.
Đaci ove generacije tokom svečanosti povodom Dana škole 31. oktobra prošle godine u holu su razvili transparent sa natpisom „Sveti Petre, kaljaju ti lice, škola tvoja nema ćirilice“. Taj gest učenika starijih razreda pozdravljen je burnim aplauzom svih đaka, ali i profesora sada već čuvene Gimnazije koja neguje pravu istoriju Crne Gore i koja praznik slavi po kalendaru Srpske pravoslavne crkve, na dan Svetog Petra Cetinjskog.
Bio je to protest zbog agresivne amputacije istorijske i duhovne baštine Crne Gore, koju je izvela vlast Mila Đukanovića — ćirilica je isključena iz zvanične upotrebe u školama, pa i u njihovoj Gimnaziji.
Vlada Crne Gore 24. marta 1999. godine odbila je da prihvati ratno stanje koje je Beograd proglasio zbog NATO bombardovanja. Ipak, neki od prvih projektila pali su na objekte na teritoriji Crne Gore.
Na meti su bili kasarna „Milovan Šaranović“ u Danilovgradu, vojni aerodrom u Golubovcima i radarsko-komunikacijski objekat Ratne mornarice Vojske Jugoslavije na Obosniku u Boki Kotorskoj. Crni dim se vio i sa Crnog rta kod Bara.
Tog dana u kasarni u Danilovgradu poginuo je vojnik Saša Stojić iz Beograda.