Predajom tog pisma formalno bi trebalo da počne rok od tri meseca u kojem bi Komisija trebalo da se izjasni hoće li sama da preuzme taj slučaj, navode STA i Hina.
Vlada Slovenije je u sredu, na poslednjoj redovnoj sednici pre ostavke premijera Mira Cerara, prihvatila sadržaj pisma i obavezala se na podizanje tužbe protiv Hrvatske pred Evropskim sudom ako to ne učini Evropska komisija i ako Hrvatska bude i dalje odlagala primenu arbitražne odluke.
Sadržaj pisma, koje bi, prema nezvaničnim informacijama, slovenačke diplomate danas trebalo da predaju Evropskoj komisiji, zasada je pod oznakom tajnosti.
Navodi se da, prema do sada poznatim informacijama, pismo sadrži opise konkretnih primera kršenja evropskog prava, zbog hrvatskog nepriznavanja arbitražne odluke o razgraničenju dve države, a time se u njemu nalaze i svi elementi tužbe.
Prema nezvaničnim informacijama, u pismu je više od stotinu stranica materijala.
Navodi se da će, nakon što primi pismo, Evropska komisija imati tri meseca za odgovor i odluku o tome hoće li pokrenuti postupak protiv Hrvatske i preuzeti taj slučaj u svoje ruke.
Ako se to ne dogodi, Slovenija će sama nastaviti sa radnjama pokretanja tužbe.
Hrvatska: Slovenija nema ni osnov ni razlog za tužbu
Ministarstvo spoljnih i evropskih poslova Hrvatske saopštilo je da Slovenija nema ni osnov ni razlog za pokretanje postupka protiv Hrvatske pred Sudom EU zbog nesprovođenja arbitražne odluke o granici.
To je saopšteno iz Ministarstva povodom vesti da je Vlada Slovenije uputila pismo Evropskoj komisiji sa predlogom da pokrene tužbu protiv Hrvatske zbog nepoštovanja arbitražne odluke o granici.
„Smatramo da Slovenija nema ni osnova ni razloga za pokretanje bilo kakvog postupka protiv Hrvatske pred Sudom EU, zbog navodne povrede prava EU. Kao što je već ranije u nekoliko navrata rečeno, Hrvatska će znati na to da odgovori“, saopšteno je iz Ministarstva, prenosi Hina.
Evropska komisija potvrdila je da je primila slovenačko pismo i da namerava da ga prouči.
„Ostajemo spremni za posredovanje kao što smo bili i ranije u ovakvim vrstama pravnih sporova“, rekao je portparol Komisije Aleksender Vinterštajn.
Kako se navodi, Slovenija namerava da tuži Hrvatsku na osnovu Člana 259 Lisabonskog ugovora zbog nepoštovanja arbitražne odluke o granici.
Prema proceduri, pre nego što jedna država-članica pokrene postupak protiv druge članice prvo se mora obratiti Evropskoj komisiji sa takvim predlogom.
Komisija ima tri meseca za odgovor na taj predlog, a ukoliko ga prihvati onda ona preuzima tužbu.
Ukoliko ne prihvati predlog ili uopšte ne odgovori, država-članica koja tuži može sama da podnese tužbu pred Sudom EU.
Tanjug