U članku „Njujork tajmsa“, objavljenom 1999. godine, navodi se da se jedan od ključnih proizvodnih objekata Državnog naučno-istraživačkog instituta SSSR-a za organsku hemiju i tehnologiju nalazio u u gradu Nukusu u Uzbekistanu. Upravo je radnik tog instituta Vil Mirzajanov tvrdio da SSSR, narušavajući međunarodne konvencije, proizvodi hemijsko oružje.
Ministarstvo odbrane SAD je 1999. godine obavestilo Kongres da planira da potroši šest miliona dolara na program demilitarizacije objekta Instituta u gradu Nukusu.
„Zabrinut zbog zdravlja stanovnika i uticaja supstanci na životnu sredinu, predsednik Uzbekistana Islam Karimov odlučio je da odustane od oružja za masovno uništenje. Od tada je njegova vlada počela blisko da sarađuje sa Ministarstvom odbrane SAD, garantujući mu pristup lokacijama čiji su slični objekti i danas zatvoreni u Rusiji“, navodi se u članku.
„Novički“ (novajlije) je konvencionalni naziv jednog broja bojevih otrovnih supstanci, najverovatnije stvorenih u Sovjetskom savezu sredinom osamdesetih godina 20. veka.
Nervno-paralizujući agensi truju nervni sistem i uništavaju vitalne funkcije organizma. U čistom stanju svi nervni agensi su bezbojni i bez mirisa.
Skripalj i njegova ćerka Julija pronađeni su 4. marta bez svesti u britanskom Solsberiju. Prema podacima britanske strane, oni su otrovani nervno-paralizujućom supstancom.
Skripalj je dobio azil u Velikoj Britaniji nakon razmene obaveštajaca između Rusije i Sjedinjenih Američkih Država 2010. godine, kada je Rusiji izručeno deset osoba, uključujući i Anu Čepmen.