Istovremeno, vlasti u Podgorici koje su godinama u sukobu sa pravoslavnom crkvom u Crnoj Gori, shodno tome, čini se da ne priznaju ni postojanje Cetinjske bogoslovije, jer se program te obrazovne ustanove ne nalazi u evidenciji vjerskih škola crnogorske Vlade, iako se, da paradoks bude veći, radi o najstarijoj srednjoj školi u zemlji.
Komentarišući ovu činjenicu za Sputnjik, rektor Cetinjske bogoslovije Gojko Perović ocenjuje da je uzrok što Vlada ne priznaje postojanje Cetinjske bogoslovije taj što je Vlada Crne Gore dosad potpisala Ugovor o međusobnoj saradnji sa svim vjerskim zajednicama osim sa — Pravoslavnom crkvom, a takav ugovor bi, kako precizira naš sagovornik, „morao u sebe da uključi i pitanje statusa vjerskih škola“.
„Vlada Crne Gore ne izdvaja nijednog centa za Cetinjsku bogosloviju, a razlog tome je činjenica da ova Vlada ne priznaje postojanje naše škole. Nema je u svojoj evidenciji ni kao svetovnu ni kao vjersku školu. Drugim riječima, ova najstarija srednja škola u Crnoj Gori nije registrovana ni priznata od ovdašnje Vlade, iako kao institucija ima pravni i ekonomski promet u državi Crnoj Gori sa drugim institucijama“, kaže Perović.
I pored činjenice da „Vlada ignoriše najbrojniju crkvu u Crnoj Gori“ i ujedno „najstariju višeškolsku instituciju“, otac Perović istovremeno nema ništa protiv toga da Vlada pomogne drugim vjerskim školama, uz napomenu da u svijetlu te činjenice nije prijatno što Vlada ignoriše Cetinjsku bogosloviju.
„Nemam ništa protiv toga da Vlada pomaže rad Medrese. Naprotiv, mislim da je to dobro. Neprijatno samo zvuči kada objasnimo kakav je istovremeni odnos ove vlasti prema pravoslavnoj bogosloviji. Naravno, registracija bogoslovije pred državom nije samo stvar Vlade, već i obostrane saradnje. Ali kako početi tu saradnju u već opisanim uslovima ignorisanja“, pita se naš sagovornik.
„Najviši predstavnici vlasti redovno odlaze na sve svečanosti u Medresu, i to je lijepo. Samo, treba li da naglasim da se ni na jedan naš poziv povodom bilo koje školske svečanosti, a nedavno smo proslavili 150 godina od osnivanja škole — nikada nijesu odazvali“, podsjeća naš sagovornik.
Na kraju razgovora za Sputnjik, otac Perović još jednom podvlači da nema ništa protiv odluke Vlade da sa pola miliona evra pomogne školu „Mehmed Fatih“ u Tuzima, uz napomenu da bi bilo dobro da se država ponekad sjeti i „da pomogne rad crkvene škole“.
„Pet stotina hiljada evra za Medresu! Što bi rekao naš narod — zdravo ih trošili. I zaista neka taj novac bude na korist tamošnjoj djeci i njihovim nastavnicima. Ponavljam, mi nikada nijesmo dobili ni centa, a naš cjelokupni godišnji budžet je mnogo skromniji od navedene cifre. U svakom slučaju, Vladi nije neophodan ugovor ili registracija da bi kao Vlada svojih građana, s vremena na vrijeme, mogla da se sjeti da pomogne rad crkvene škole“, zaključuje Perović.