„Kongres, pobeđen rusofobijom, vodi se politički pristrasnim emocijama, a ne jasnim mišljenjem. Otvoreno nam kažu da se boje kritike“, izjavio je diplomata u intervjuu listu „Politiko".
List takođe navodi reči neimenovanog kongresa koji praktično potvrđuje reči ruskog ambasadora.
„Nakon onoga što se dogodilo specijalnom tužiocu SAD i bivšem senatoru Džefu Sešonsu niko ne želi da mediji o njemu pišu zbog sastanka s ruskim ambasadorom. U krajnjoj meri, u ovom trenutku bilo kakav sastanak mora da bude s predstavnicima obe partije (demokrata i republikanaca) i javan“, rekao je zaposleni u Kongresu i naveo da čak i u takvim uslovima ima malo zajedničkih osnova za diskusije.
Sešons se nekoliko puta sastao s bivšim ruskim ambasadorom u SAD Sergejom Kisljakm tokom rada u Senatu SAD, o čemu nije obavestio nadležne prilikom stupanja na dužnost glavnog tužioca. To je izazvalo oštre kritike na njegov račun, usled čega je Sešons odlučio da se udalji iz istrage o „ruskom mešanju“ u američke predsedničke izbore 2016. godine.
„Politiko“ piše da je kucao na vrata više od 40 članova Kongresa i da većina njih nije odgovorila, dok je nekolicina kongresmena izjavila da ruska strana nije tražila sastanke s njima. Samo su dvojica potvrdila sastanak s Antonovom: senator Ron Džonson i predsednik Komiteta za međunarodne odnose u Senatu Bob Korker. U sredu se ambasador sastao i sa senatorom Orinom Hečom.
„Konstruktivno raspoloženje mojih američkih kolega ne prelazi s reči na dela“, naveo je Antonov i dodao da što dalje putuje od Vašingtona, to vidi manje predrasuda prema Rusiji.