Nakon „bregzita“, Italija će biti treća velika ekonomija Evropske unije koja se, ipak, suočava s poteškoćama. Nivo nezaposlenosti među mladima dostigao je 37 odsto, a žitelji ove zemlje sve manje su zadovoljni Evropskom unijom.
Duboke nesuglasice u italijanskom društvu dovele su do žestoke predsedničke kampanje, a nad rezultate izbora nadvila se, tvrdi „Indipendent“, senka Vladimira Putina.
Berluskoni, podseća list, ne krije svoje oduševljenje Putinom. Nedavno je ruskom predsedniku poklonio za rođendan pokrivač na kom su izvezeni njih dvojica kako se rukuju.
Berluskoni je protiv sankcija Rusiji, a ranije je, kako piše „Indipendent“, bio optužen da je dobijao profit od poslovnih ugovora s Moskvom. Vikiliks je 2010. godine tvrdio da je Berluskoni dobijao svoj deo od energetskog ugovora. Sam Berluskoni to negira.
Lider partije „Liga Severa“ i Berluskonijev koalicioni partner Mateo Salvini doputovao je u Moskvu da bi potpisao sporazum o saradnji s partijom „Jedinstvena Rusija“. Na jednom od mitinga, on je negirao da je imao finansijsku korist od veza s Kremljem.
„Oduševljava me Putin kao lider države, kao lider vlade, koji štiti interese svog naroda i biznisa, koji štiti svoje vrednosti i granice. Poštujem ga besplatno, a ne za novac“, naveo je Salvini.
Lideri partije „Pokret pet zvezdica“ otvoreno su podržavali Putinovu politiku u zemlji i inostranstvu, uključujući Siriju. Poslanik Manlio di Stefano nastupio je na konferenciji „Jedinstvene Rusije“ da bi pozvao da se ukinu sankcije EU Rusiji, kritikovao je „agresivnost NATO-a“ i objasnio ukrajinsku krizu kao rezultat zapadnog mešanja u ruske poslove.
Postoji li makar mala verovatnoća da leva koalicija, koja je na trećoj poziciji, neočekivano pobedi? Lider Demokratske partije Mateo Renci objasnio je poraz na referendumu 2016. godine, koji ga je koštao pozicije premijera, kao intervenciju i propagandu Rusije.
Izbori će, verovatno, doneti razjedinjenu i nestabilnu Italiju, što će izazvati zabrinutost zemalja-članica EU i drugih zapadnih zemalja.
Predsednik Evropske komisije Žan-Klod Junker takođe je izrazio svoju zabrinutost i izjavio da Brisel mora da se pripremi za eventualnu nefunkcionalnu vladu u Rimu, piše „Indipendent“.