U uvodniku objavljenom na nevladinom veb-sajtu „Mašreg“, iranske vlasti su optužene za „izdaju“ zbog izdavanja dozvole za avangardnu Vali el Asr džamiju u Teheranu.
U članku se tvrdi da zakrivljenost džamije podseća na jevrejski jarmaluk i da „kompletno neutralan“ dizajn zgrade, navodno, pokazuje „ateistički pristup“. Jarmaluk ili kipa je mala kapa koju nose Jevreji.
Jedan od arhitekata džamije Reza Danešmir objasnio je da su se odlučili za moderan dizajn od sivog kamena i betona, umesto tradicionalnih kupola i minareta.
Fluid Motion Architects' Vali-E-Asr mosque in Tehran stirs controversy as it has no minaret or dome: https://t.co/bQcAskj2xj #tehran pic.twitter.com/6GK4o90F2E
— World Architecture (@WACommunity) 29. oktobar 2017.
Prema njegovim rečima, zvaničnici grada Teherana su rekli da zgrada ne liči na „konvencionalni oblik džamije“ i da ne može da bude izgrađena.
„Objasnio sam im ko je prava publika džamije i konačno sam ih ubedio. Želeli smo da to bude avangardan, a ne konzervativan projekat“, rekao je Danešmir i dodao da je džamija namenjena mladim Irancima, redovnim posetiocima Val el Asra.
#Tehran’s modern #ValiEAsr #mosque W/O #minarets stirs controversy! https://t.co/pNdRTK0Seu #architecture #RezaDaneshmir #IRAN #tradition pic.twitter.com/8tlyrEO8He
— Iran Style (@Iran_Style) 24. oktobar 2017.
Džamija se nalazi u popularnoj šoping-zoni u blizini Teheranskog univerziteta na površini od 25.000 kvadratnih metara. Vali el Mosr ima svoju biblioteku, čitaonice, učionice i amfiteatar.
イラン・テヘランに新しく建設されたミナレットもドームもない『Vali-e-Asr Mosque』。外観だけ見たらモスクだと気がつかないな。https://t.co/KNWi6FkJdo pic.twitter.com/eGB1BOPdzm
— 野谷美佐緒 / MisaoNOYA (@misaonoya) 25. februar 2018.
Izgradnja džamije, koja bi trebalo da otvori svoja vrata za vernike u narednih nekoliko meseci, trajala je deset godina i koštala je 16 miliona dolara.