„Ne pristajemo na tako nešto. Ako Evropska unija pristane, a verujem da neće, onda čitav proces dijaloga pada, i za nas tu više nema mesta“, izjavio je Dačić za „Večernje novosti“ i dodao da Albanci sa Kosova, kako kaže, „pate od amnezije“.
„Briselski sporazum smo potpisali Keti Ešton, Hašim Tači i ja, i u njemu su jasno i precizno naznačene obaveze dveju strana“, rekao je Dačić.
On je ocenio da u delu međunarodne javnosti i u Prištini postoji težnja da se Srbi na KiM, a naročito Srbi sa severa Kosova, proglase za destabilizujući faktor, kako bi „Priština proširila i uspostavila svoju punu vlast i na Severu“.
„To se najbolje videlo po reakcijama pojedinih sa Zapada posle ubistva Olivera Ivanovića. Neki su smatrali da bi sever pokrajine i drugi delovi gde žive Srbi bio eldorado građanskih sloboda i efikasnog društva samo kad bi Priština uspostavila punu vlast i u tim delovima“.
Dačić ističe da se do rešenja mora doći isključivo kompromisom, a ne nametanjem stava Srbiji da mora da prizna nezavisnost Kosova.
„Pitao bih sve u EU — kako to da su promenljive samo granice Srbije, a sve druge su kao uklesane u kamen. Prvo su otcepili Kosovo od Srbije, a sada nam govore, nema šta tu da se više priča. Ma, kako da ne, kada je to završena priča, pa što nas zovu na dijalog?“
Dačić još dodaje da ne očekuje da pet zemalja u okviru Evropske unije koje nisu priznale Kosovo promene svoj stav.
Izjavu Edija Rame, albanskog premijera, da Albanija i Kosovo u perspektivi treba da imaju jednog predsednika, Dačić vidi kao „potvrdu velikoalbanske politike“.
„To pokazuje da je ideja velikoalbanske politike i dalje prisutna i veoma živa kod svih albanskih političara — zamislite samo da Srbija da neku sličnu izjavu, da će sa Republikom Srpskom imati jednog predsednika ili jednu spoljnu i bezbednosnu politiku“, navodi na kraju Dačić.