On je objasnio da Savet bezbednosti UN pokušava da usaglasi i usvoji rezoluciju kojom se objavljuje početak humanitarne pauze od najmanje 30 dana.
„Odgovore na pitanje gde su garancije da će borci poštovati ovu humanitarnu pauzu i gde su garancije da neće nastaviti da gađaju stambene četvrti Damaska ne dobijamo“, rekao je Lavrov na konferenciji za novinare nakon razgovora s šefom diplomatije Uzbekistana Abudalzizom Kamilovim.
Prema Lavrovljevim rečima, da bi rezolucija Saveta bezbednosti UN bila delotvorna, neophodno je da bude potkrepljena garancijama svih koji se nalaze unutar Istočne Gute i garancijama spoljnih igrača, pre svega onih koji utiču na ekstremističke grupacije u predgrađu Damaska.
Ruski ministar je dodao da, ukoliko Amerikanci i njihovi saveznici ne žele ponovo da povećavaju napetost i da stvaraju dodatne izgovore za promovisanje svoje ideje o smeni režima u Siriji, i ukoliko ih zaista pokreće briga za humanitarnu situaciju u Istočnoj Guti, postoji mogućnost za dogovor.
„Zasad odbijaju da unesu amandman koji ih obavezuje da od boraca dobiju jasne garancije da će prekinuti napade“, naveo je Lavrov.
Većina svedočanstava o narušavanju humanitarnog prava u Istočnoj Guti potiče od „belih šlemova“, koji nisu jednom uhvaćeni u širenju lažnih informacija, naveo je Lavrov.
On je podsetio da su „bele šlemove“ oformile i da ih podržavaju SAD i Velika Britanija.
Što se tiče terorista u Istočnoj Huti, „oni nanose brojne patnje civilima, odbijaju da ih puste, drže ih kao živi štit“, naveo je Lavrov.
Prema njegovoj oceni, teroristička organizacija Nusra front je glavni problem kada je reč o situaciji u Istočnoj Guti.
„Uzgred, ovo nipošto nije prvi put u istoriji sirijskog sukoba da se Nusra front, koji predstavlja glavni problem u Istočnoj Guti, na ovaj ili onaj način nađe na istoj strani barikada kao i kritičari sirijske vlade“, rekao je Lavrov.
Delegacije Švedske i Kuvajta su ranije Savetu bezbednosti UN podnele nacrt rezolucije o uvođenju 30-dnevnog prekida vatre u Siriji radi isporučivanja humanitarne pomoći i medicinske evakuacije. Primirje bi trebalo da stupi na snagu 72 sata nakon usvajanja rezolucije.
Prema predloženoj inicijativi, 48 sati nakon uspostavljanja prekida vatre, UN treba da počnu isporučivanje humanitarnog tereta. U tom roku trebalo bi da počne i hitna medicinska evakuacija, kao i da budu odblokirane četiri oblasti — Istočna Guta, Jarmuk, Fu i Kefraja.
Tekst sadrži odredbu da prekid vatre ne važi za operacije protiv terorističkih organizacija DAEŠ, Nusra front i Al Kaida.
Astanski proces sprečava podelu Sirije
Astanski proces ometa planove u vezi s podelom Sirije koji se već realizuju, i zbog toga postoji želja da se ovaj proces ocrni, rekao je ministar Lavrov.
„Očigledno je da astanski proces ometa planove o podeli Sirije. A takvi planovi, iako ih Amerikanci negiraju, već se realizuju, kako smo govorili, na istočnoj obali Eufrata postoji ogromna teritorija koju osvajaju Amerikanci i koji su ponovo počeli da se bave geopolitičkim inženjeringom, da stvaraju kvazidržavne strukture. To je dobro poznato. Jasno je da astanski proces ometa ove planove, da ih sprečava, zbog čega žele na sve moguće načine da ih ocrne. U tome, takođe, nema ničeg iznenađujućeg“, rekao je Lavrov.
On je naglasio da se informacioni rat širi na sve oblasti. „I naši zapadni partneri su uspeli da daju na volju svojim emocijama“, dodao je ruski ministar.
Portparolka Stejt departmenta SAD Heder Navert izjavila je ranije da je astanski proces o rešavanju krize u Siriji propao zbog situacije u Istočnoj Guti.
Lavrov je, takođe, rekao da Rusija nema svedočanstva o tome da međunarodna koalicija na čelu sa SAD vidi organizaciju Nusra front kao svoju metu u Siriji.