To se navodi u odgovoru Ambasade SAD na pitanje Tanjuga o hapšenju dva američka državljanina u Beogradu, koji su, uz dve Ukrajinke, dronom snimali objekat „starog Generalštaba“, u kojem su sada smeštene vojne bezbednosne agencije.
Ambasada istovremeno ističe da je „bezbednost i sigurnost građana SAD na prekomorskim teritorijama jedan od njenih najviših prioriteta“.
„Kada je američki državljanin uhapšen na prekomorskoj teritoriji, nastojimo da ga posetimo što je pre moguće“, navodi se u odgovoru Ambasade.
Više javno tužilaštvo preuzelo je juče slučaj zbog kojeg je u nedelju Vojna policija uhapsila dvojicu Amerikanca i dve Ukrajinke koji su dronom snimali objekte Generalštaba i naložilo prikupljanje potrebnih obaveštenja povodom tog događaja, rečeno je Tanjugu u tom tužilaštvu.
Policija zasad nije podnela krivične prijave ni protiv jedne osobe.
Pozivajući se na izvore u vrhu bezbednosnih struktura Srbije, beogradske „Novosti“ su juče pisale da su državljani SAD i Ukrajine izjavili da su dron podigli zbog snimanja dokumentarnog filma o posledicama američkih vojnih intervencija u svetu po decu iz bombardovanih područja.
Oni su rekli da pripadaju nevladinoj organizaciji iz Kalifornije, koja se bori za obelodanjivanje istine o vojnim intervencijama u svetu.
„Njihov dron je bio komercijalni, ali sa kamerom izuzetno visoke rezolucije“, rekao je neimenovani sagovornik „Novosti“.
Pomoću ovog uređaja, oni su napravili dvominutni snimak ruševina iz 1999. godine, ali i detalje zgrade Starog generalštaba, gde su sedišta vojnih obaveštajnih službi, naveo je beogradski list.
Tanjug