Da bi zakon stupio na snagu, dokument treba da bude objavljen u službenom glasniku „Glasu Ukrajine“.
Komentarišući Zakon o reintegraciji Donbasa, predsednik Ukrajine je rekao da taj zakon ne narušava nikakve međunarodne obaveze Ukrajine, uključujući i Minske sporazume.
On je dodao da taj dokument „obezbeđuje pravni mehanizam za politički i diplomatski povratak tog regiona“ pod kontrolu Kijeva.
Parlament Ukrajine je 18. januara u celosti usvojio predlog predsednika o reintegraciji Donbasa, u kojem se Rusija naziva „agresorom“. Prema zakonu, teritorije Donbasa koje ne kontroliše Kijev smatraju se „okupiranim“. Iz dokumenta je isključena tačka o prioritetnom značaju implementacije Minskih sporazuma za rešavanje sukoba. Moskva je više puta saopštila da ne predstavlja stranu u unutrašnjem ukrajinskom sukobu i da nije uključena u događaje u Donbasu, kao i da je zainteresovana za prevazilaženje političke i ekonomske krize u Ukrajini.
Ranije je predstavnik Kijeva u humanitarnoj podgrupi za Donbas i lider društvenog pokreta „Ukrajinski izbor — pravo naroda“ Viktor Medvedčuk izjavio da će taj dokument staviti tačku na pokušaj mirnog rešavanja sukoba. Samoproglašene republike takođe su izjavile da Zakon o Donbasu narušava Minske sporazume i daje vojsci slobodu delovanja. Ministar spoljnih poslova Rusije Sergej Lavrov rekao je da Zakon o reintegraciji Donbasa precrtava Minske sporazume.
Ukrajinske vlasti su u aprilu 2014. pokrenule vojnu operaciju protiv Donjecke i Luganske narodne republike, koje su proglasile nezavisnost nakon državnog prevrata u Ukrajini u februaru 2014. godine.