Stanovnici Nemačke vide položaj države, iz perspektive bezbednosti, drugačije nego što na ovo pitanje gledaju vladajući krugovi. To pokazuje „Izveštaj o bezbednosti 2018“, objavljen u Berlinu prošle srede. Ključna razlika u odnosu na prethodne godine je to da građani Nemačke smatraju da SAD predstavljaju veću pretnju po bezbednost države nego Rusija.
Klaus Švajnsberg iz „Centra strategije i višeg liderstva“, koji je predstavio Izveštaj, podsetio je na reči tadašnjeg predsednika Nemačke Joahima Gauka na Minhenskoj bezbednosnoj konferenciji u februaru 2014. godine. Gauk je tada izjavio da Nemačka hoće i mora da preuzme na sebe „novu odgovornost“ u svetu. Pa ipak, Švajnsberg konstatuje da stanovništvo drastično drugačije razume ovu izjavu od načina na koji je suštinu izjave shvatalo tadašnje rukovodstvo kao svoj cilj.
DAEŠ predstavlja najveću opasnost za Nemačku
Švajsenberg je predstavio izveštaj zajedno sa Renatom Koher, direktorkom Instituta demoskopije u Alensbahu. Putem ovakvih izveštaja, tokom poslednjih sedam godina, naučnici pokušavaju da ustanove kako se Nemci osećaju u sopstvenoj zemlji, ali i van njenih granica. Tokom januara je za potrebe poslednjeg izveštaja sprovedena anketa u kojoj je učestvovalo 1.200 građana starijih od 16 godina.
Prema rezultatima koje je izneo Švajsenberg, terorizam kod nemačkih građana izaziva najveći stepen straha i strepnje. Delovanje terorističke organizacije DAEŠ (Islamska država) i sličnih organizacija je od strane većine ispitanika navedeno kao najveća opasnost za Nemačku (74 odsto). Sledi, prema rezultatima izveštaja, opasnost od potencijalnog konflikta sa Severnom Korejom (48 odsto) i „konflikta između Ukrajine i Rusije“ (37 odsto).
SAD na drugom mestu po stepenu opasnosti po svetski mir
Autori su bili začuđeni kada su videli da rezultati pokazuju da u najvećem broju (73 odsto) građani Nemačke smatraju da Severna Koreja predstavlja najveću opasnost. Pa ipak, kao „potpuno neočekivane rezultate vredne pažnje“ Švajsenberg je naveo činjenicu da su se SAD na ovoj listi opasnosti, koja oslikava mišljenje stanovništva, našle na drugom mestu, ispred Irana, Turske, Sirije i Rusije.
Nemački politikolog, isto kao i njegova koleginica Koher, smatra da je ovakav rezultat posledica dolaska Donalda Trampa na vlast u SAD.
U intervjuu za Sputnjik, Švajsenberg je objasnio da ovakvi rezultati pokazuju da se stanovništvo zapravo vrlo dobro razume u pitanja spoljne politike i bezbednosti.
Sve promene u svetu koje je doneo Tramp
Stanovnici Nemačke ipak, kao i dosad, SAD doživljavaju kao najvažnijeg saveznika (41 odsto), potom sledi Francuska (37 odsto). Tek 24 odsto Nemaca u SAD vidi „pouzdanog saveznika“, dok 49 odsto smatra suprotno.
„Slika o SAD se drastično promenila u poslednjih godinu i po“, prokomentarisala je za Sputnjik rezultate ankete Renata Koher i dodala da je za sve promene u tom smislu zaslužna politika Trampa.
„Rizike koji potencijalno potiču iz Rusije stanovništvo ocenjuje kao značajno manje od onih koji potiču iz SAD. To je neobičan i potpuno neočekivan rezultat, kakav nismo imali decenijama“, konstatuje Koherova i dodaje da će vreme pokazati kako će Nemačka politika reagovati na takve zaključke.