„OAR (olimpijskim sportistima iz Rusije) posvećena je velika pažnja i pre Igara i sada. Jedna od poteškoća bila je da se rad komisije MOK-a sastojao u tome da odabere one sportiste koji nisu bili pod sumnjom. Olimpijski sportisti iz Rusije koji su došli ovde (u Pjongčang) su ’čisti‘, ali se mora ostati na oprezu, kako pokazuje istorija. Ovo je grupa visokog rizika“, istakao je Badžet.
Tokom Zimskih olimpijskih igara u Pjongčangu biće uzeto oko 2.500 uzoraka od sportista koji će biti testirani na doping, dodao je on.
„Na ZOI će biti urađeno 2.500 testova, više od 1.400 u periodu van takmičenja i više od 1.000 na takmičenjima. Od toga: 1.800 uzoraka urina i 700 analiza krvi. Ovo je najintenzivniji period testiranja u godini. To je veoma važno, ali nije toliko važno koliko kontrola pre Igara“, naveo je Badžet.
„Značajno je da se ne prekida lanac odgovornosti zaposlenih, da postoje provere duž čitavog puta od uzimanja uzorka do laboratorije. Testiranje nije odgovor na sva pitanja. Neophodno je analizirati i dobijene podatke, kao što je bio slučaj sa Osvaldovom komisijom, važni su dokazi od konkretnih ljudi. Važno je obezbediti element diskrecije da bi testiranje bilo neočekivano, tako da sportisti ne znaju kada će im doći osoblje kako bi ih testiralo na doping“, dodao je Badžet.
Komisija Međunarodnog olimpijskog komiteta odbila je da pozove u Pjongčang na Olimpijske igre petnaestoro Rusa koji su ranije bili doživotno suspendovani sa učešća na Olimpijskim igrama zbog kršenja antidoping pravila, a koje je zatim opravdao Sud za sportsku arbitražu (CAS).