Vest o planovima američkog predsednika prvo je objavio „Vašington post“, a predstavnica za štampu Bele kuće Sara Hakabi Senders potvrdila je da su planovi u toku.
„Predsednik Tramp neverovatno podržava članove službe koji svakodnevno rizikuju svoje živote kako bi našu zemlju učinili bezbednom. On je tražio od Ministarstva odbrane da razmisle o proslavi na kojoj bi svi Amerikanci mogli da pokažu svoju zahvalnost“, navela je ona u saopštenju.
Tramp je dao do znanja da bi „želeo da vidi u Vašingtonu veliku vojnu paradu“, poput one koja se svake godine održava u Parizu 14. jula, na Dan pada Bastilje. Američki predsednik prisustvovao je toj svečanosti na poziv francuskog kolege Emanuela Makrona i već tada je izneo svoju ideju.
On je tada rekao da bi vojna parada u Vašingtonu mogla da bude 4. jula, na američki nacionalni praznik. Međutim, njegovi protivnici su uporedili njegovu želju kao „želju vođe autokratskog režima“, a takođe su ga oštro kritikovali i zbog „bacanja para“.
Zasad, međutim, nije naveden tačan datum kada bi velika vojna parada, koja uključuje defile vojske i tenkova na ulicama Vašingtona, mogla biti održana, a Pentagon je saopštio da razmatra razne opcije.
Američki mediji ističu da prikazivanje vojne snage nije tipično za SAD i nije jeftino. „Vašington post“ navodi da bi takva parada mogla da košta nekoliko miliona dolara, dodajući da je Pentagon više za održavanje parade 11. novembra na Dan ratnih veterana, između ostalog, i zbog toga jer bi se poklopilo sa 100. godišnjicom od kraja Prvog svetskog rata i na taj način bi se izbegla direktna povezanost parade sa sadašnjim predsednikom i njegovom politikom.
Ruski analitičari, međutim, smatraju da Tramp organizovanjem parade pokušava da konsoliduje podeljenu naciju.
„Taj Trampov predlog je indikator dubokog raskola nacije, koji je danas očigledan u Americi. U suštini, mi smo svedoci sistemske krize, koja prožima Ameriku. Njena moć, kako ekonomska, tako i vojnopolitička pada. Gubi se liderstvo. Danas postoji raskol i u američkoj eliti i u američkom društvu. Zbog toga mislim da je organizovanje te parade usmereno na konsolidaciju nacije. To je danas Trampov glavni zadatak. A parade su jedan od načina da se takvi ciljevi postignu. Tramp hoće da povrati nekadašnju moć Amerike“, smatra stručnjak za Ameriku Konstantin Blohin.
SAD obično ne organizuju velike vojne parade. Poslednji put je takvu paradu u Vašingtonu upriličio predsednik Džordž Buš Stariji u junu 1991. godine povodom proslave završetka Zalivskog rata. Ta parada koštala je američke poreske obveznike više od osam miliona dolara.