Šokantni prizori u Mosulu snimljeni su video-kamerom ruske agencije Raptli. Među njima je snimak tela devojčice čija je fotografija obišla svet, a koje su, u stanju raspadanja, spasioci izvukli iz ruševina.
„Ono govori o tragediji i zanemarivanju tog grada od strane Zapada nakon isterivanja terorista DAEŠ-a“, kaže novinar RT-ja Murat Gazdijev koji je, kako naglašava, tokom izveštavanja za tu televiziju iz Mosula tamo zatekao potresne prizore.
„Sedam meseci posle kraja bitke za grad tamo se i dalje iskopavaju tela — tome kao da nema kraja. U čitavim četvrtima je nemoguće disati od smrada. Glavni heroji su spasioci koji kopaju po ruševinama u potrazi za poginulima. I dalje su veliki problem neeksplodirane bombe i mine koje su pomešane sa komadima betona, duboko u ruševinama, i koje izvlače zajedno s telima“, kaže Gazdijev.
Dok je Zapad bombardovao grad, dodaje on, neeksplodirane granate su se zavukle bukvalno svuda, a u ruševinama se često nalaze i eksplozivne zamke koje su teroristi ostavili za sobom, kao i pojasevi za bombaše-samoubice.
„To predstavlja ogromnu opasnost za decu koja se igraju u ruševinama i za ljude koji se vraćaju u svoje kuće i ono što je od njih ostalo, da pokušaju da izvuku poneku stvar koja je još cela. U takvim eksplozijama širom grada svakodnevno nastrada najmanje nekoliko ljudi“, naglašava Gazdijev.
Istoričar Nemanja Starović u razgovoru za Sputnjik dodaje da se kroz događaje u Mosulu na svojevrstan način prelama istorijat borbe protiv DAEŠ-a.
„Počevši od 2014. godine, pad Mosula predstavlja jedan šok, kako za režim u Bagdadu, tako i za čitavu međunarodnu zajednicu. Podsetiću, tada je svega nekoliko stotina boraca DAEŠ-a uspelo da taktikom samoubilačkih napada istera do 30.000 vojnika iračke armije koji su se u tom gradu nalazili i koji su u jednoj opštoj bežaniji ostavili toliku količinu najsavremenijeg američkog naoružanja da je DAEŠ posle toga mogao da opremi, po nekim procenama, čak dve pune divizije.“
Trebalo je, kaže Starović, pune dve i po godine da se Mosul oslobodi, a ta pobeda je prikazana kao ogroman uspeh iračke armije i njihovih saveznika.
Međutim, ni šest meseci nakon što je DAEŠ isteran, u Mosulu nije uspostavljen normalan život, dodaje naš sagovornik i napominje da je to, između ostalog, posledica činjenice da još uvek nije jasno ko će upravljati gradom.
„Pored administracije u Bagdadu, pretenzije prema Mosulu imaju i vlasti Iračkog Kurdistana, ali i lokalna sunitska plemena, Turkmeni, kao i pripadnici mnogih drugih zajednica. To je drugi po veličini grad u Iraku, koji je bio dom za više desetina različitih religijskih i etnoreligijskih zajednica. Bojim se da mu, u periodu koji je pred nama, sledi još jedna velika nedaća, a koja će se ogledati u naporima za tzv. rekonstrukcijom, jer imajući u vidu na šta je posleratna rekonstrukcija ličila u Avganistanu i drugim delovima Iraka, jasno je da se radi o jednoj bezočnoj pljački — pre svega poreskih obveznika na Zapadu, jer se kroz naduvane cene rekonstrukcije zapravo stvaraju ogromni profiti“, kaže Starović.
On je za Sputnjik objasnio i zašto dosad niko nije reagovao na mučne prizore iz Mosula — ni na Zapadu, ni u zapadnim medijima.
„To je, nažalost, jedan modus u kojem se vode ovi ’postmoderni ratovi‘ — dovoljno je samo proglasiti pobedu, i kamere prelaze na neka druga područja. Ne brine se o tome kakve je posledice taj rat ostavio po lokalno stanovništvo i šta im je ta sloboda zapravo donela“, kaže Starović, primećujući da bi na medijskom planu današnja situacija u Mosulu verovatno bila drugačije prikazana da su slobodu tom gradu doneli Rusi a ne Amerikanci..
Povodom potresnog snimka iz Mosula oglasila se i glavna urednica televizije RT i Sputnjika, Margarita Simonjan.„Zahtevamo reakciju vlada zemalja odgovornih za ovaj pakao na zemlji, kao i humanitarnih organizacija. Kako je ovo uopšte moguće?! Ali, kao i obično, oni ignorišu. Ne pitamo ovo prvi put“, napisala je Simonjanova putem aplikacije Telegram.
Prema zvaničnim podacima Ujedinjenih nacija, tokom jednomesečne američke vojne operacije u Mosulu najmanje 2.521 civil je ubijen, a 1.673 ih je povređeno.