Reč je o zaštiti životno važnih interesa zemlje i njenih saveznika, objasnio je Šenahan i dodao da se u „vanredne okolnosti“ ubraja i nenuklearni napad.
Prema njegovim rečima, nova nuklearna doktrina zemlje utvrđuje postojeće pravilo, prema kojem SAD mogu da preduzmu velike nenuklearne strateške napade u slučaju pretnje po bezbednost zemlje.
Nema automatskog odgovora
Zamenik ministra odbrane Džon Rud objasnio je na konferenciji za novinare u Pentagonu da američka nuklearna doktrina ne podrazumeva automatski odgovor ukoliko Rusija upotrebi municiju malog kapaciteta protiv Vašingtona i njegovih saveznika.
Na konferenciji u Pentagonu, posvećenoj predstavljanju nacionalne nuklearne doktrine, jedan od novinara pitao je da li ona podrazumeva odgovor u slučaju napada Rusije.
„Ja, definitivno, upozoravam svaku zemlju da ne razmatra takva dejstva. Ali u principu naša politika ne podrazumeva automatski odgovor. Mi uvek razmatramo uslove napada i njegov uticaj na SAD i saveznike“, rekao je Rud i naglasio da je reč o savetovanju sa saveznicima iz NATO-a.
Rud je naveo da su SAD privržene 5. Članu Povelje NATO-a o kolektivnoj bezbednosti.
Pentagon je danas objavio američku vojnu doktrinu, u kojoj se SAD obavezuju da će doprinositi neširenju nuklearnog oružja i smanjenju nuklearnog arsenala. U dokumentu se, takođe, govori o pretnji Rusije, Severne Koreje, Kine, Irana.