Prema njegovim rečima, iz izveštaja proizilazi da će „doći do sankcija“.
Govoreći u senatskom bankarskom komitetu, Mnučin je senatorima koji su ga upitali za sankcije odgovorio:
„Pretpostavljam da niste pročitali tajnu verziju“, rekao je Mnučin senatoru Bobu Menendezu. „Iz ovog izveštaja proističe da će sankcije biti uvedene“.
On je dodao da nije pravedno da se govori da je Ministarstvo odlagalo sankcije, jer postoji „stotine stranica“ u tajnom delu izveštaja podnetom Kongresu.
NEW: Sec. Mnuchin defiant as @SenSherrodBrown and @SenatorMenendez blast Treasury for Kremlin billionaires list w/ no new sanctions.
— Kayla Tausche (@kaylatausche) January 30, 2018
"I assume you haven't read the classified version," Mnuchin tells Menendez. "There WILL be sanctions that come out of this report."
„Ovo je pogrešna karakteristika (da ne uvodimo sankcije Rusiji). Tajni deo izveštaja je stotinak stranica. Sa nestrpljenjem očekujemo da ga Kongres objavi. Predlozi za sankcije su neviđeni posao, i mi ćemo iskoristiti ovaj izveštaj u okviru planirane politike za uvođenje sankcija. Ne tumačite ovo kao da ne uvodimo sankcije prema ljudima u ovom izveštaju“, rekao je on na sastanku bankarskog odbora.
Ministarstvo finansija SAD objavilo je potencijalni sankcioni „Kremaljski spisak“, na kojem se našlo skoro čitavo rusko rukovodstvo i najveći ruski biznismeni. Na spisku se nalazi 114 političara i 96 biznismena.
Spisak je pripremljen u skladu sa Zakonom o borbi protiv neprijatelja Amerike kroz sankcije, koji je usvojen u SAD u leto 2017. godine. On ne podrazumeva automatski sankcije protiv navedenih lica, ali podrazumeva da ubuduće protiv njih SAD mogu da uvedu restriktivne mere.
Predsednik Rusije Vladimir Putin je izjavio da smatra stvaranje „Kremaljskog spiska“ neprijateljskim aktom usmerenim protiv Rusije. Prema njegovim rečima, Moskva nije zainteresovana za menjanje odnosa sa Vašingtonom, uzdržaće se od recipročnih mera nakon objavljivanja spiska i pratiće razvoj situacije. Šef države je takođe istakao da bi Rusija, u tom pogledu, trebalo da se prvenstveno bavi unutrašnjim pitanjima, vodeći se pravilom „pas laje, karavani prolaze“.