Naime, prema podacima ankete „Ikse“ za izdanje „Hafington“, suma glasova koje mogu osvojiti na izborima partije Napred Italijo, Lega, Italijanska braća zajedno sa bivšom partijom hrišćanskih demokrata, a danas pokreta „Mi sa Italijom“ (Noi con l’Italia – Udc) distiže 35,7 odsto, što im potencijalno omogućava čak 299 mesta u Donjem domu parlamenta i 153 mesta u Senatu.
Situaciju u Italiji za Sputnjik komentariše poslanik parlamenta i član partije Italijanska braća, član komisije za međunarodne poslove Edmondo Čirijeli.
„Sve ove godine levo orijentisane vlade su veoma loše upravljale državom iz ekonomske i socijalne perspektive. Osim toga, sve je jako tragično ispalo i povodom migracione politike. Bio je usvojen niz pravnih normi koje su otežale rad pravnim organima i olakšale život kriminalcima. Sve ovo liči na šalu, ali nije“, rezigniran je Čirijeli.
Italijanski poslanik objašnjava da su se desnocentristi, Demokratska partija i Renci u potpunosti diskreditovali u očima društva. A da je protestni pokret Pet zvezda pokazao svoje drugo lice — kao levičari anarhisti.
Zato, nastavlja Čirijeli, njegova partija i desničarska koalicija žele da postave na prvo mesto interese Italije i da slušaju potrebe naroda.
„Želimo ponovo da postanemo ekonomski i socijalno jaka država, koja se bori sa stabilizaciju odnosa između Zapada i Istoka. Želimo normalizaciju na Bliskom istoku. A što se tiče unutrašnje politike, mi planiramo da se pozabavimo pitanjem bezbednosti i borbom protiv terorizma. Na ekonomskom planu želimo da smanjimo nezaposlenost i uvedemo proporcijalno oporezovanje građana“, govori Čirijeli.
Italijanski političar podvlači da će, ako desna koalicija pobedi, Rim sprovoditi politiku koja će biti bliska ideologiji partije „Jedinstvena Rusija“ i predsednika Putina.
„Ruski predsednik Putin je, od kako je pao Berlinski zid, spasio Rusiju od socijalne, ekonomske i političke katastrofe. A mi ćemo, ako budemo imali većinu u parlamentu nastojati da se u okviru EU ukinu antiruske sankcije. Osim toga, mi možemo ponovo postati nezavisni u vođenju spoljne politike“, objašnjava Čirijeli nastojanja italijanskih desničara.
Sagovornik Sputnjika zaključuje da bi oni kandidovali Đorđa Melonija na mesto premijera, imajući u vidu da Berluskoni može „pokupiti“ deo glasova Demokratske partije i Rencija.