„Sve ove izjave imaju jedan jedini cilj: dajte novac da bismo mogli da nastavimo dobro da jedemo, slatko spavamo i razvijamo naše karijere, preduzeća vojno-industrijskog kompleksa pod izgovorom „užasne ruske pretnje". A Rusija neće napasti još mnogo godina“, izjavio je Murahovski za Sputnjik.
Prema njegovim rečima, neke zemlje-članice NATO-a i zapadne države „pate od svojih tradicionalnih dubokih strahova“.
„Jedni tradicionalno traže podmornice u svojim teritorijalnim vodama, drugi tradicionalno izjavljuju da će Rusija obavezno delovati kroz Suvalski koridor, a u baltičkim državama tradicionalno govore da će ih Rusija sutra osvojiti, te nakon vežbi ’Zapad 2013‘, te nakon vežbi ’Zapad 2017‘ i tako dalje“, istakao je stručnjak.
Sa svoje strane, član Odbora za međunarodne poslove Državne dume Rusije Sergej Železnjak smatra da su Karterove izjave gruba provokacija i pretnja bezbednosti Rusije.
„Načelnik Generalštaba Oružanih snaga Velike Britanije, general Nikolas Karter, ne samo što zastrašuje svetsku javnost izmišljenom ruskom pretnjom, već zapravo objavljuje program jačanja i proširivanja NATO-a sve bliže ruskoj granici. Takve izjave visokog vojnog zvaničnika mogu se smatrati grubom provokacijom i pretnjom za bezbednost naše zemlje“, saopštio je Železnjak.
Ruski poslanik naglašava da NATO pojačava pritisak na Rusiju i nastavlja da aktivno proširuje Alijansu na istok, opravdavajući povećanje vojnih budžeta nepostojećom ruskom pretnjom.
„Treba podsetiti generale NATO-a da užasno zveckanje oružjem na granici sa Rusijom ne može da primora našu zemlju da promeni svoje principe na spoljnoj sceni i da se odrekne nacionalnih interesa i suvereniteta zemlje“, zaključio je Železnjak.
Ranije je načelnik Generalštaba britanskih oružanih snaga, general Nikolas Karter, izjavio da smatra da bi Rusija mogla brzo da pokrene „neprijateljske akcije“ i to na takav način koji niko ne očekuje. Karter je naveo da bi moguće „neprijateljske akcije“ Rusije mogle biti usmerene na bezbednosnu infrastrukturu Evrope, kao i podrivanje poverenja NATO-u.
Ministar odbrane Rusije Sergej Šojgu ranije je saopštio da su se formacije NATO-a kod granice Rusije za 10 godina povećale tri puta, a na zapadnoj granici — osam puta. Rusija je više puta saopštila da će adekvatno reagovati na povećanje vojne infrastrukture NATO-a.