Prema objavljenoj mapi, Republika Makedonija je podeljena na četiri dela, s tim što je, kako primećuje portal „Antipres“, najmanji deo predviđen da pripadne Albaniji, a najveći Grčkoj.
Nešto manje nego Grčkoj predviđeno je da pripadne Srbiji, a manje od toga dobila bi Bugarska.
„Objavljivanje takve mape uz ideju o podeli Makedonije dok se vode razgovori o novom imenu grčko-slovenske Makedonije, što je uslov za njeno članstvo u NATO-u i dugoočekivanog sastanka Zaeva i Ciprasa predstavlja ozbiljnu provokaciju za mir na Balkanu. Nadamo se da je ovo šala ili nevolja kao posledica hladne i teške ekonomije Grčke“, navodi portal „Antipres“.
Susret premijera Grčke i Makedonije, Aleksisa Ciprasa i Zorana Zaeva, najavljen je tokom ekonomskog Foruma u Davosu od 23. do 26. januara.
A u Solunu su, inače, juče održane demonstracije koje su, prema policijskim procenama, okupile više od 100 hiljada ljudi koji se protive upotrebi reči „Makedonija“ u bilo kakvom rešenju spora između Atine i Skoplja oko imena te bivše jugoslovenske republike.
Inače, grčki mediji najavili su danas da će u narednih desetak dana međunarodni predstavnik u ovim pregovorima Metju Nimec posetiti Atinu i Skoplje u vezi sa rešenjem ovog spora.
VMRO osudio proteste i crtanje mapa
Najuticajnija opoziciona partija VMRO-DPMNE osudila je danas, kako navodi, nacionalističke proteste protiv naziva „Makedonija“ u bilo kom rešenju novog imena te države i objavljivanje mapa koje dele tu bivšu jugoslovensku republiku na četiri dela.
VMRO-DPMNE je saopštio da ovakve akcije ne pomažu poboljšanju susedskih odnosa i stvaraju klimu poverenja između Makedonije i Grčke.
Ova stranka, čiji je počasni predsednik bivši premijer Nikola Gruevski, zatražila je od nadležnog ministarstva da odgovori na neprimerene poteze pojedinaca i grupa u Grčkoj, kao i da zatraži konkretne akcije grčke strane protiv takvih pojava, objavio je portal „Žurnal“ na albanskom jeziku.
Tanjug