Diplomatska misija navodi da su pre nekoliko dana američke vlasti prisilile još jednu organizaciju koja pruža usluge ruskim medijima da se registruje kao strani agent, a u „drugoj zemlji, koja je naučila takvu demokratiju od Amerike“, ruskim novinarima „jednostavno nisu dozvolili da rade i proterali su ih“.
„U ovome vidimo nesposobnost Zapada za fer konkurenciju na informacionom polju. Želja da se građanima uskrati pristup alternativnom mišljenju. Odbijanje sloboda koje su sami proglasili“, navodi se u saopštenju Ambasade.
Ambasada je dodala i da Komitet za zaštitu novinara sa sedištem u Sjedinjenim Američkim Državama pokazuje dvostruke standarde u vezi s poštovanjem prava medija.
Komentarišući nedavne zahteve američkih vlasti partneru ruske agencije Sputnjik da se registruje kao strani agent, Ambasada je podsetila da Komitet nije dao nikakvu podršku ovom mediju.
„Nismo čuli njihove ’pozive da se odustane od primene zakona o stranim agentima i zaustave ove sistematske smetnje za slobodno širenje informacija‘, kada su američke vlasti počele da stvaraju probleme za ruske medije, uprkos našim upozorenjima o neizbežnosti recipročnih mera“, navodi se u saopštenju diplomatske misije.
Ambasada je, takođe, podsetila da Komitet nije izneo nikakve prigovore na prelazak u Sjedinjene Američke Države resursa „Mirotvorac“ koji „objavljuje lične podatke onih koje desničarski ekstremisti smatraju neprijateljima Ukrajine“, među kojima su i novinari, između ostalog i iz Sjedinjenih Američkih Država.
„Komitet je 2016. godine uputio žalbu vlastima Ukrajine sa pozivom da ’osudi pretnje novinarima‘ koje dolaze sa ovog sajta. 2017. i 2018. godine on ćuti, kao i američke vlasti, jer pretnja medijskim radnicima dolazi sa teritorije samih SAD, gde su, očigledno, stvoreni najpovoljniji uslovi za ovakve resurse“, ističe se u saopštenju.
„Umesto odlučnih akcija za prekid delatnosti ’Mirotvorca‘ vidimo želju Komiteta da iskoristi svaki povod za kritičke napade na Rusiju. Poslednji primer je napad na Državnu dumu koja pravedno i adekvatno reaguje na provokativne akcije američkih vlasti protiv ruskih medija u SAD. Ovakvo ponašanje Komiteta za zaštitu novinara ne može se nazvati drugačije do demonstracija dvostrukih standarda i to izaziva duboko razočaranje“, zaključuje ruska Ambasada.
Državna duma je prošle nedelje usvojila nacrt zakona kojim se reguliše aktivnost stranih medija u Rusiji. Zakonom je predviđeno da mediji koji su u Rusiji prepoznati kao strani agenti treba da osnuju rusko pravno lice za distribuciju svojih proizvoda.
Osim toga, strani agent može da bude i fizičko lice, što „recipročno odražava norme propisane američkim zakonom“. Zamenik predsednika Državne dume Rusije Petar Tolstoj izjavio je da se nacrt zakona o medijima stranim agentima ne tiče blogera, ali ako oni predstavljaju medije i finansiraju se iz inostranstva, biće podvrgnuti istim merama.
Nevladina organizacija Komitet za zaštitu novinara pozvala je na odustajanje od zakona o medijima stranim agentima koji je usvojila Državna duma zato što on izjednačava fizička lica sa medijima.