On je naveo da su stručnjaci Ministarstva odbrane obavili detaljnu procenu konstrukcije i sposobnosti tih dronova. Novikov je naglasio da, iako se čine jednostavni, za njihovu izradu su potrebni znatno vreme i specijalna znanja.
„Međutim, njihovo sklapanje i primena u jednom sistemu predstavljaju složen inženjerski zadatak koji zahteva posebnu obuku, znanje u različitim naučnim oblastima i praktično iskustvo u pravljenju takvih uređaja“, naveo je načelnik Uprave Generalštaba Oružanih snaga Rusije general-major Aleksandar Novikov.
On je dodao da teroristi nisu mogli da dobiju koordinate za napad ruskih baza u Siriji sa interneta.
„Sprovedena istraga pokazuje da je radio-elektronska oprema instalirana na bespilotnim letelicama obezbedila njihov automatizovani, unapred programirani let i izbacivanje municije, čime se eliminiše ometanje njihovih kontrolnih sistema“, istakao je Novikov.
Sistemi otkrivanja, poražavanja i suzbijanja napravljeni u ruskim objektima u Siriji omogućili su da se odbije napad bespilotnih letelica u noći 6. januara, rekao je Novikov.
Novikov je, takođe, naveo da je osnovu eksploziva u bespilotnim letelicama koje su napale ruske baze u Siriji činio pentaeritritol-tetranitrat, koji se proizvodi, između ostalog, i u Ukrajini.
„Preliminarna istraga pokazala je da je osnovu eksploziva činio pentaeritritol tetranitrat koji po jačini prevazilazi heksogen. Ovaj eksploziv proizvodi mnogo zemalja, uključujući i fabriku ’Šostka‘ u Ukrajini za hemijske reagense“, naglasio je Novikov.
Prema njegovim rečima, ova supstanca „ne može da se proizvodi u kućnim uslovima ili preuzima iz druge municije“.
Trenutno se sprovodi specijalna istraga za utvrđivanje zemlje u kojoj je eksploziv proizveden. Novikov je dodao da su sve bespilotne letelice bile proizvedene na istom mesta za kratko vreme.
Novikov je naveo i da su do skoro teroristi u Siriji dronove češće koristili za izviđanje, a retko za napade. To su bili ručno rađeni uređaji, rekao je on.
Teroristi su počeli da upotrebljavaju kvadrokoptere strane proizvodnje sredinom 2016. godine, dodao je on.
Novikov je istakao da rezultati dobijenih uzoraka dronova i njihova primena omogućavaju da se izvedu zaključci: pojava realne pretnje povezane primene bespilotnih letelica u terorističke svrhe bilo gde u svetu, koja zahteva preduzimanje odgovarajućih mera za njenu neutralizaciju“, zaključio je on.
Ranije je Ministarstvo odbrane saopštilo da je 6. januara suzbijen pokušaj napada dronova terorista na vojnu bazu Hmejmim i punkt za pružanje logističke pomoći Ratne mornarice Rusije u Tartusu. Ruska sredstva za protivvazdušnu odbranu u Siriji otkrila su 13 nepoznatih vazdušnih meta malih dimenzija koje su se približavale vojnim objektima, saopštila je pres-služba Ruske vojske. Nakon toga je Pentagon izjavio da su uređaji i tehnika koji su korišćeni za napad dronova „lako dostupni“ na „otvorenom tržištu“.