Najnoviji Sporazum o specijalnim i paralelnim vezama između Srbije i RS čije potpisivanje je predsednik Republike Srpske Milorad Dodik najavio za februar ove godine biće treći po redu dokument potpisan između dve vlade.
Tekst deklaracije Republike Srpske i Srbije o opstanku Srba je usaglašen u oba parlamenta, a njegovo usvajanje očekuje se do Sretenja — Dana državnosti Srbije, najavio je predsednik RS. Kako je rekao, zvanični naziv ovog dokumenta nosiće ime Aneks sporazuma o specijalnim i paralelnim vezama.
Šta je cilj ovog dokumenta i kako će biti protumačen u Sarajevu?
Dragomir Anđelković za Sputnjik kaže da je ovaj dokument dopuna postojećeg sporazuma iz 2006. godine.
„Aneks polazi od toga da su RS i Srbija dve srpske države i da su zajednički odgovorne za sudbinu srpskog naroda, kako onog dela koji živi u RS i Srbiji, tako i generalno srpskog naroda u regionu i dijaspori. Cilj aneksa je da se napori usredsrede na zaštitu srpskog jezika, ćiriličnog pisma, srpskog kulturnog prostora, ali i nacionalnih prava Srba u državama gde su ona ugrožena“, kaže Anđelković.
Imajući u vidu da je RS na udaru i u samoj Bosni ali i spolja, da li je ovaj dokument neka vrsta dodatne garancije za zaštitu RS?
„Mislim da Srbija i RS i bez ovog aneksa imaju mnogo prostora za saradnju, da funkcionalna veza između Banjaluke i Beograd postoji kao i čvrsto opredeljenje građana u RS da je očuvaju, što je sve garant opstanka RS. Ova dekleracija sve to može dodatno da podstakne i stavi u prvi plan, ali ključno je ipak okretanje Srbije i RS Srbima u državama u kojima su njihova prava najugroženija, kao što su Crna Gora, Albanija“, kaže naš sagovornik.
Ta vrsta nacionalne mobilizacije, kako Anđelković kaže, dobra je za unutrašnju koheziju i jačanje država iznutra, jer postoji jedna vrsta ozbiljnog nacionalnog cilja. S druge strane. Anđelković ne smatra da će se iz Sarajeva izostati reakcija, ali kaže da je tako nešto očekivano.
„Sarajevo, Priština, Zagreb… Sve što Srbija i RS urade uvek će tumačiti negativno. Oni bi, i da donesemo deklaraciju o ekologiji, tumačili to kao srpski velikodržavni projekat. Dakle, sve što uradimo oni tumače zlonamerno, a to ne treba da nam bude prepreka da sistematski radimo u prilog svojih interesa. Naš je zadatak da radimo za sebe, a ne da se obaziremo na tuđe loše misli“, mišljenja je Anđelković.
Srbija i RS su u dva navrata potpisivale slične dokumente. Prvi put, Sporazum o specijalnim paralelnim vezama SRJ i Republike Srpske, potpisan je u vreme dok je još postojala SRJ 2001. godine, a drugi put 2006. po obnavljanju nezavisnosti Republike Srbije, kada su Republika Srpska i Republika Srbija u novim okolnostima pristupile obnovi Sporazuma o specijalnim paralelnim vezama.
Kad je stupio na snagu ovaj sporazum prestao je da važi Sporazum o uspostavljanju specijalnih paralelnih odnosa između Republike Srpske i Savezne Republike Jugoslavije, koji je iz 2001. godine. U javnosti u Sarajevu Dekleracija je, otkako je najavljena u septembru prošle godine, napadnuta kao „politički dokument“ kojim Srbija želi da obezbedi sebi kompenzaciju u vidu RS kao zamene za Kosovo koga će „morati da se odrekne“. S druge strane, Republiku Srpsku su tada isti krugovi optužili da pokušava ovim dokumentom da dodatno veže budućnost RS za Beograd. U bošnjačkim krugovima tada se čulo da bi i Bošnjaci trebalo da donesu sličnu deklaraciju, koja bi omogućila Sarajevu da ima isti odnos sa Sandžakom kao RS i Srbija.