Kako pokazuju ankete, Rusi ne samo da se ponose svojom armijom, već su i sami spremni da joj služe.
Naime, najnovija ispitivanja javnog mnjenja pokazuju da skoro 90 odsto Rusa odobrava aktivnost ruske armije, što je, povećanje od 36 odsto od 2012. godine.
„Za pet godina nivo podrške ruskoj armiji je porastao sa 52 odsto na 88 odsto. Već treću godinu zaredom, Rusi ističu rat u Siriji i, u tom smislu, uspehe ruske vojske kao jedno od glavnih svetskih događaja“, navode sociolozi VCIOM-a, koji su sproveli istraživanje.
Istovremeno, rekordnih 68 odsto ispitanika izjasnilo se da bi želelo da vidi svoje rođake u redovima ruske vojske.
Šojguova uloga
Osim toga, 62 odsto Rusa je govorilo o „veoma dobrom“ ili „dobrom stanju" Oružanih snaga, a još 64 odsto njih ocenilo je da se poboljšala ukupna situacija u vojsci, kao i uslovi života vojske. Istovremeno, 84 odsto ispitanika je reklo da se poboljšala ukupna borbena sposobnost armije. Takođe, 93 odsto Rusa smatra da su oružane snage u stanju da zaštite Rusiju od napada drugih zemalja, dok samo tri odsto njih ima drugačije mišljenje.
Ruski eksperti su uvereni da je glavnu ulogu u rastu popularnosti armije odigrao Sergej Šojgu, koji je najpopularniji ministar na čelu vojske za poslednjih nekoliko decenija, kao i efikasnost ruskih Oružanih snaga u sirijskoj i krimskoj operaciji.
Šojguova popularnost se povezuje sa njegovom harizmom, a pre svega sa rezultatima i uspehom koji je postigao otkako je na čelu Oružanih snaga Rusije.
„Pogledajte šta je sve uradio ministar odbrane i ruski Generalštab: organizovali su Međunarodne vojne igre i ’Tenkovski biatlon‘, najatraktivnije i najposećenije takmičenje, koje istovremeno omogućava da se usavrše veštine tenkista. Radi TV kanal ’Zvezda‘, koji pripada Ministarstvu odbrane, kao i čuveni Park patriot, gde se organizuju velike izložbe vojne tehnike i drugi značajni događaji, poput foruma ’Armija‘. Osim toga, i sama harizma Sergeja Šojgua je odradila svoje. On prisustvuje vojnim vežbama, obilazi vojne jedinice, nagrađuje vojnike. Ali mislim da je najvažnije to što se vojno rukovodstvo zemlje okrenulo samom vojniku i oficiru, poboljšavanju njihovih uslova života i podizanju socijalnog statusa. Poboljšani su uslovi u kasarnama, rešava se stambeno pitanje vojnika. Ranije su oficiri čekali u redovima da dođu do stana i postojala je opasnost da će večno biti na listi čekanja, a danas je sve to rešeno“, kaže za Sputnjik Andrej Koškin, rukovodilac Odeljenja politikologije i sociologije ruskog državnog univerziteta „Plehanov“.
Žene ponovo vole oficire
Ekspert dodaje da su značajno porasle i plate vojnika, a da su oficiri ponovo postali popularni među ženama.
„Najvažnije je to da na maturske večeri pitomaca i akademaca dolazi sve više devojaka. Ja sam služio i u sovjetskoj i u ruskoj armiji i mogu da kažem da devedesetih toga nije bilo. Devojke su ponovo zavolele naše oficire, a to je takođe pokazatelj prestiža armije. Sada se devojke sa zadovoljstvom udaju za oficire, između ostalog i zato što znaju da će biti stambeno i materijalno obezbeđene. Danas je čak i poručnik u stanju da sa svojom platom izdržava mladu porodicu“, kaže Koškin.
Popularnosti vojske među Rusima doprinele su i sirijska i krimska operacija. Prema rečima Koškina, „ljubazni ljudi“ su na Krimu 2014. godine pokazali kako izgleda savremena ruska armija i kako ona pobeđuje „ne svojom brojnošću, već umećem“, čak i bez ijednog ispaljenog metka.
Uloga Krima i Sirije
„Svoju ulogu odigralo je i prisajedinjenje Krima Rusiji i momenat kada su se pojavili ’ljubazni ljudi‘, koji su pokazali visok stepen profesionalnosti i pouzdanosti. Sada je Krim uz pomoć visokotehnološkog oružja zaštićen i iz vazduha i sa mora, a to takođe pozitivno utiče na sliku vojske u ruskom društvu“, dodao je politikolog.
Kako navodi Koškin, posle Krima, usledila je i 2015. godina i početak ruske operacije u Siriji. Taj rat je prošao sa malim gubicima, a završen je velikom pobedom nad terorizmom i trijumfalnim povlačenjem ruske vojske iz te arapske republike.
„Mi smo pobedili IGIL u Siriji, i to smo učinili toliko ubedljivo da su SAD odmah taj uspeh pripisale sebi. U sećanju Rusa i dalje žive priče o tome kako su Amerikanci interpretirali svoju ulogu u Drugom svetskom ratu, tvrdeći da su oni pobedili ’hitlerovce‘. Zbog toga Ruse uznemirava to pripisivanje pobede u sirijskom ratu, a s druge strane se ponose time kako su naši mladi momci, piloti i drugi vojnici ispunili svoje zadatke, a to su, mora se priznati, uradili maestralno. Takođe, utisak na njih je ostavila i borbena tehnika, koju su naše snage koristile u Siriji. Rusi odavno nisu videli ruske rakete koje lete nad teritorijom dve države. Uostalom, mi se i dalje sećamo kako je bilo devedesetih, kada avioni nisu leteli, zato što nije bilo dovoljno goriva“, zaključio je Koškin.
Vojni eksperti kažu da je ranije u Rusiji bilo pokušaja da se izbegne vojna služba, a da danas Rusi rado idu u vojnike. Za Ruse je, kako ističu, služenje vojnog roka postalo pitanje časti, ponosa i duga prema državi.