On je, odgovarajući na pitanje novinara o incidentu za koji iz Hrvatske navode da je u pitanju „fizički napad na trojicu mladića hrvatske nacionalnosti u Sonti“, a za koji je srpska ambasadorka u Zagrebu odbila da primi notu, rekao da taj incident nije bio nacionalan i da tu nije bilo moguće uticati.
„Kao što znate, taj incident o kome su govorili u Zagrebu i koji je tamo uzeo veliki medijski prostor, nije bio nacionalni, to nije bilo nešto na šta možete da utičete, jednostavno se desilo, kao što se i druge stvari dešavaju, bez obzira na bilo čiju nacionalnost“, rekao je Vulin.
On kaže da mu je žao što Hrvatska „nikako ne može“ da prestane da Srbe i Srbiju doživljava kao uzrok svih svojih neuspeha, promašaja, nedaća i da nije nije u stanju da se bavi sama sobom.
„Mi to nikada ne bismo radili, a priznaćete da bi se i te kako moglo naći primera u kojima su Srbi koji žive u Hrvatskoj bili predmet mnogih napada, i to ne samo u kafani, već i u parlamentu, medijima, u zakonima u kojima su proglašeni agresorima na zemlju u kojima su živeli vekovima. Mi se trudimo da sačuvamo mir i stabilnost, da budemo faktor koji će umiriti čitav naš prostor, ali to je veoma teško ako to radite samo vi“, istakao je Vulin.
Naglašavajući da Aleksandar Vučić vodi politiku pomirenja, Vulin „nije siguran“ kakve sagovornike predsednik Srbije ima sa druge strane i da li ih uopšte ima, baš kao što nije ni siguran da ima sagovornike za politiku mira i pomirenja u Hrvatskoj, „u kojoj se svaka prilika koristi da bi se Srbija ocrnila“.
Situacija u regionu, prema mišljenju srpskog ministra odbrane, nije onakva kakvu je Srbija želela, a veoma je zabrinut zbog onoga što se dešava na KiM i zbog toga što, prema njegovim rečima, međunarodna zajednica kao da traži alibi da ne dođe do formiranja suda za zločine OVK.
„Iako se deklarativno veoma glasno zalaže za formiranje tog suda, ja ne vidim konkretne mere i korake. Ja bih voleo da međunarodna zajednica Prištinu suoči sa jasnim izborom — ili će biti deo civilizovanog sveta, u kome se ratni zločini sude, ili će biti veoma kažnjeni zbog toga“, rekao je Vulin.
Kako je istakao, njegovo lično mišljenje jeste da, ukoliko ne dođe do formiranja suda za ratne zločine OVK, Srbija treba da prekine razgovore sa Prištinom, da od Srpske liste traži rušenje vlade, a od međunarodne zajednice na KiM da „ili nametne ono što mora da nameće, ili da prizna svoj neuspeh, pa da se onda redefiniše i njena pozicija“.