„Nadam se da ćemo naredne godine uspeti da napravimo korake u tom pravcu, ali to kretanje ne treba da ide na račun političkih interesa Donjecka i Luganska“, naglasio je Karasin.
On je podsetio da je suština ruskog predloga da mirovnjaci čuvaju misiju OEBS-a u Donbasu, a sada se pojavljuju pokušaji da se uvede spoljna uprava u Donbasu i zatvore granice sa Rusijom.
„O tome ne može biti ni govora. Rusija to neće nikad dozvoliti“, izjavio je Karasin, dodavši da i dalje predstoji veliki diplomatski i politički rad na rezoluciji o slanju mirovne misije u Donbas.
Predsednik Rusije Vladimir Putin ranije je izjavio da podržava ideju o slanju mirovnih snaga UN u Ukrajinu, ali da one mogu da imaju samo funkciju obezbeđenja pripadnika OEBS-a i da mirovnjaci treba da se nalaze samo na liniji razgraničenja i ni na jednoj drugoj teritoriji. Istovremeno, kako je napomenuo portparol ruskog predsednika Dimitrij Peskov, stav Rusije o razmeštanju mirovnih snaga u Ukrajini je fleksibilan.
Kijev smatra da misija UN treba da ima širi mandat i da bude razmeštena na čitavoj teritoriji Donbasa, sve do granice sa Rusijom. Generalni sekretar UN Antonio Gutereš izjavio je da će, ukoliko bude postignut dogovor o tom pitanju, ta organizacija učiniti sve da reši ukrajinsku krizu.