Šta se kuva međ Alpima: Švajcarska i EU — referendumom protiv sumnji

© Sputnik / Alekseй Filippov / Uđi u bazu fotografijaFederalni dvorac (Parlament) u Bernu
Federalni dvorac (Parlament) u Bernu - Sputnik Srbija
Pratite nas
Referendum u Švajcarskoj kojim bi bio pojašnjen odnos te zemlje prema Evropskoj uniji bio bi od pomoći, izjavila je danas predsednica te zemlje Doris Leutard, nakon što su ove nedelje zahladneli odnosi sa tim blokom.

Pregovori o obezbeđivanju novog „okvirnog“ sporazuma za funkcionisanje odnosa između Švajcarske i EU već neko vreme su u toku, prenosi Rojters.

Pogled na Brandemburšku kapiju u Berlinu - Sputnik Srbija
Nemačka prestigla Ameriku

Brisel želi da zameni više od 100 bilateralnih sporazuma koji regulišu njegovu vezu sa Bernom.

Međutim, odnosi su zahladneli ove nedelje kada je EU odobrila samo ograničeni pristup švajcarske berze bloku, izazivajući Švajcarsku da preti odmazdom za ono što je okarakerisala kao diskriminaciju.

„Bilateralni put je važan. Mi zbog toga moramo da razjasnimo naš odnos sa Evropom. Moramo da znamo u kom pravcu da idemo. Zato bi osnovni referendum bio od pomoći“, rekla je Leutardova.

Sukobi sa EU, čija članica Švajcarska nije, počeli su da se pojačavaju u svetlu situacije u kojoj Velika Britanija vodi pregovore o izlasku iz Unije nakon što je prošle godine održala referendum, i želi da uspostavi novi trgovinski sporazum sa svojim najbližim susedima.

Razgovori o sveobuhvatnom sporazumu su napredovali prošlog meseca nakon što je Švajcarska pristala da poveća svoj doprinos budžetu EU.

Kancelarijski posao - Sputnik Srbija
U ovim zemljama je najlakše naći posao

Ovakav dogovor će osigurati da Švajcarska usvoji relevantne zakone EU u zamenu za poboljšani pristup jedinstvenom tržištu bloka, što je ključno za švajcarski izvoz. Međutim, kako agencija navodi, sporazumu će se protiviti Švajcarci iz Narodne partije Švajcarske (SVP), koji su protiv Evropske unije i trenutno su najveća partija u parlamentu te zemlje.

Ona je naglasila da razume skepticizam Švajcaraca prema EU, ali da ne postoji alternativa za pronalaženje sporazuma sa blokom u kojem se generišu oko dve trećine švajcarske trgovine.

„Možemo da ojačamo saradnju sa Indijom i Kinom, ali EU ostaje centralna. Potreban nam je mehanizam i regulisan odnos sa EU koji će takođe sprečiti političke igre kakve trenutno imamo“, poručila je Leutardova.

 

Tanjug

Sve vesti
0
Da biste učestvovali u diskusiji
izvršite autorizaciju ili registraciju
loader
Ćaskanje
Zagolovok otkrыvaemogo materiala