Predsedništvo kosovskog parlamenta u petak iz dva pokušaja nije uspelo da obezbedi kvorum za odluku o sazivanju vanredne sednice parlamenta na kojoj bi se doneo zakon o ukidanju Specijalnog suda.
Prištinski list „Gazeta ekspres“ prenosi da je Veselji naveo da je „sve što se desilo sinoć u vezi sa Specijalnim sudom bilo u okvirima parlamentarnih pravila“ i da je ocenio da „odnose sa SAD treba održati uprkos razlikama vezanim za rad Specijalnog suda“.
„Uvek je bilo različitih pozicija u vezi sa Specijalnim sudom. Znam da juče nije bio lak dan za Kosovo. Ali, to ne treba da obeshrabri bilo koga niti da poljulja poverenje u Kosovo i naše prijatelje“, saopštio je Veselji.
List prenosi da se on „založio za održavanje odnosa sa SAD i EU i dalji napredak u integracionim procesima“.
„Kosovo ostaje čvrsto posvećeno Zapadu, integraciji u Evropsku uniju i specijalnim odnosima sa SAD. Kosovska skupština sada ide na zimsku prazničnu pauzu do treće nedelje januara“, naveo je Veselji.
Sednica predsedništva kosovske skupštine trebalo je da se održi na zahtev 43 poslanika, koji su pokrenuli inicijativu da se sazove vanredna sednica parlamenta radi ukidanja zakona o Specijalnom sudu.
Oni su to učinili nakon što je skupštini predata peticija, u organizaciji ratnih veterana takozvane Oslobodilačke vojske Kosova, sa više od 15.000 potpisa.
Ratni veterani zahtevaju da se proces formiranja suda, koji je već formiran, vrati na početak ili da se izvrše zakonske izmene da se za ratne zločine ne bi sudilo samo Albancima.
Specijalni sud za ratne zločine na Kosovu osnovan je nakon izveštaja Saveta Evrope u kojem je švajcarski senator Dik Marti govorio o „zločinima pripadnika OVK počinjenim nad etničkim manjinama i političkim rivalima“ od 1998. do kraja 2000. godine.
Peticija za njegovo ukidanje pokrenuta je u vreme kada je Specijalni sud za ratne zločine postao funkcionalan u Hagu i spreman da primi prve optužnice. Specijalni sud ima nadležnost nad zločinima protiv čovečnosti, ratnim zločinima i drugim krivičnim delima prema kosovskim zakonima, koji se povezuju sa navodima Dika Martija.
„Koha ditore“ je ranije pisala da iza peticije udruženja ratnih veterana OVK stoje najviši predstavnici prištinskih vlasti — Hašim Tači i Ramuš Haradinaj.
Tanjug