„Situacija se kardinalno promenila u Siriji, gde svakodnevno vidimo kako se stotine porodica vraća ili pokušava da se vrati u svoje domove“, rekao je Šojgu na sastanku sa specijalnim izaslanikom UN za Siriju Stafanom de Misturom i ministrom spoljnih poslova Rusije Sergejom Lavrovom.
Šojgu je naveo da se prošle nedelje u Dejr el Zor, Bukamal i Palmiru vratilo gotovo 4.500 izbeglica.
„U Palmiri se dešava to isto, ali tamo postoje problemi i temi povezani sa izbegličkim kampovima koje kontrolišu druge, koalicione snage“, istakao je ministar.
Komentarišući situaciju u Raki, Šojgu je rekao da tamo ne može da se ignoriše činjenica da je „grad gotovo uništen, na ivici epidemije. Siguran sam da ste o tome obavešteni i želimo da sa vama razgovaramo o odlučnim koracima za poboljšanje situacije“, naglasio je Šojgu.
Ministar odbrane dodao je da je grad praktično miniran. „Osim mina koje su ostale nakon povlačenja terorista, tamo postoje i neeksplodirani objekti“, zbog čega ljudi ne mogu da uđu u svoje kuće.
„Tamo su potrebni veoma energični i veoma ozbiljni napori svetske zajednice. U svakom slučaju, ono što danas radi Rusija, sama deminirajući i pripremajući sirijske deminere, to zahteva ozbiljnu podršku i mi je čekamo, između ostalog i od struktura UN“, istakao je Šojgu.
On je dodao i da je Rusija spremna da razgovara o konkretnim koracima za pripremu Kongresa nacionalnog dijaloga u Sočiju.
„Sazrelo je, došlo je vreme da se rešava“, zaključio je Šojgu.
Specijalni izaslanik UN za Siriju Stafan de Mistura je istakao napredak u rešenju sirijske krize, konkretno uspeh u deeskalaciji sukoba.
„Bila je ovo posebna godina, ostvaren je veliki napredak, to moramo priznati. Astana je veoma pomogla u deeskalaciji, videli smo to svojim očima. Teritorije pod kontrolom DAEŠ-a značajno su se smanjile. To je ponovo ono što možemo da priznamo“, rekao je De Mistura.
„Ali mi takođe priznajemo da je došlo vreme za politički proces, iskren politički proces, zbog toga sa nestrpljenjem očekujem ove pregovore“, dodao je on.
De Mistura je takođe istakao da ne postoji alternativa ženevskom pregovaračkom procesu o Siriji.
On je dodao i da će doći na međusirijske pregovore u Astanu nakon konsultacija u Moskvi.
„Planiram da odem u Astanu odmah posle ovog sastanka da bih video određeni napredak o pitanju zarobljenika, što je hitan problem, a Sirijci nas stalno to pitaju“, rekao je De Mistura izrazivši nadu za produktivan razgovor u Moskvi.
U Astani je počela osma runda pregovora o Siriji, delegacije koje učestvuju počele su tehničke sastanke. Očekuje se učešće delegacija iz Rusije, Turske i Irana kao zemalja-garanata prekida vatre u Siriji, vladine i opozicionih sirijskih delegacija, kao i predstavnika Ujedinjenih nacija, Sjedinjenih Američkih Država i Jordana kao posmatrača.