„Znam dokle predsednik želi da dovede naše odnose (Rusije i SAD), jer mi je to sâm rekao. Znam šta o tome misli Kongres. Oni žele da ovo bude odgovoran odnos. Tačno je da oni imaju važna pitanja o mešanju u izbore 2016. godine i priličnu zabrinutost zbog kršenja međunarodnog prava kada je reč o Krimu i Donbasu. Ali oni takođe smatraju da možemo istovremeno da učinimo dve stvari“, rekao je Hantsman u intervjuu za „Snob“.
„Možemo da se bavimo pitanjima sa kojima se ne slažemo i istovremeno gledamo u budućnost, u kojoj bi trebalo da postoji više otvorenosti, transparentnosti, dobrog dijaloga i rešenja za neke od ovih pitanja“, dodao je američki diplomata.
Hantsman smatra da dokle god Moskva i Vašington imaju nuklearni arsenal ovih razmera, u odnosima će ostati element pretnje.
„Kada je 90 odsto svetskog arsenala nuklearnog oružja u rukama dveju sila, i čovek se nevoljno zamisli da ova situacija predstavlja izvesnu pretnju i da nam je bolje da zajedno ulažemo napore da bismo je držali pod kontrolom. Zbog toga uzimate u obzir ovu pretnju kada pravite planove usmerene na izgradnju odnosa. Upravo zbog toga je neophodno jačati nuklearnu bezbednost i kontrolu naoružanja. Moramo da razrađujemo puteve za dalje jačanje režima nerasprostranjivanja, tako da svakakvi nitkovi ne zavladaju nuklearnim oružjem“, istakao je Hantsman.
„Mislim da će, sve dok imate nuklearne arsenale ovih razmera, u odnosima postojati element pretnje. Ali u vreme (ruskog predsednika Borisa) Jeljcina, zajedno smo učinili mnogo više — u smislu izgradnje poverenja i zajedničkog rada na rešavanju najrazličitijih problema. Nadam se da ćemo u određenoj meri moći da se vratimo u ovaj format“, dodao je Hantsman.