Japanska vojska započela je da raspoređuje temelje za protivavionske i protivbrodne raketne instalacije na Išigakiju, ostrvu daleko na jugozapadu od japanskog arhipelaga Rjuku, na samo 320 kilometara od kopnene Kine, navodi se u izveštaju od 20. decembra.
Na ostrvu će na kraju biti raspoređeno između 500 i 600 japanskih trupa, tvrdi „Volstrit džurnal“.
Peking, Tokio i Tajvan polažu konkurentno pravo na ostrva Senkaku, koje Peking naziva Diaoju ostrvima. Mala, nenaseljena ostrva nedaleko od Išigakija nalaze se u blizini saobraćajnih puteva i okružena su bogatim ribolovnim vodama.
Peking, naravno, takođe smatra Tajvan lupeškom provincijom i ne isključuje upotrebu sile da bi je vratio.
Japan je već pokrenuo planove za rast svog vojnog budžeta zbog rastućih severenokorejskih programa razvoja nuklearnih i balističkih raketa. Direktor CIA Majk Pompeo izjavio je da je Pjongjang bio na nekoliko meseci do pokretanja nuklearnog oružja koje može da dopre do istočne obale SAD u oktobru, a tokom testiranja severnokorejske rakete rutinski padaju u japanske vode ili čak prelaze preko njihovih ostrva.
Japansko Ministarstvo odbrane planira da zatraži rekordni iznos od 5,19 milijardi jena (46,1 milijardi dolara) za sledeću fiskalnu godinu, počevši od 1. aprila 2018. godine.
Prema japanskom biznis dnevnom listu „Nikei“, Tokio traži jače programe za presretanje raketa kupovinom američkog kopnenog raketnog sistema odbrane „Egis Ašor“ i norveških protivbrodnih krstarećih raketa.
U nacrtu budžeta navodi se da Tokio traži da kupi šest aviona F-35A i četiri vojna aviona V-22 „Osprej“, izgradi novu podmornicu i započne izgradnju na dva kompaktna patrolna broda.
Činjenica da Kina gradi nove vojne objekte u Južnom kineskom moru na površini od 290.000 kvadratnih metara, u kojima će se nalaziti infrastruktura za radarske sisteme, senzorske antene, skladišta za municiju i skloništa za rakete, nije ništa drugo do „usporene krize“ u toj oblasti sveta, tvrdi se u nedavnom izveštaju Centra za strateške i međunarodne studije.