Organizacija za zaštitu ljudskih prava traži da se pokrene krivični postupak protiv „Šela“, jer je ova kompanija možda učestvovala u akcijama specijalnih snaga Nigerije protiv civila koji su protestovali povodom eksploatacije nafte na teritorijama koje oni naseljavaju.
Fegalo Nsuke, sekretar za odnose sa javnošću Pokreta za opstanak naroda Ogoni, izjavio je za Sputnjik da su stanovnici teritorije Ogonilend zahvalni organizaciji Amnesti internešenel za objavljivanje ovog izveštaja.
„Smatram da ovaj izveštaj vrlo jasno izlaže sve činjenice kojima raspolažemo. ’Šel‘ je umešan u mnoge zločine koji su počinjeni na teritoriji koju naseljava narod Ogoni. Rekao bih čak da su dokazi kojima raspolaže Amnesti minorni prema onim zločinima koje ova naftna kompanija čini narodu Ogoni“, kaže Nsuke.
Kao primer, Nsuke navodi slučaj o kojem se malo govorilo u štampi. Major nigerijske vojske došao je u jedno od plemena naroda Ogoni i susreo se sa većinom lokalnih aktivista. Major koji je inače bio potkupljen i zastupao je interese kompanije „Šel“, u toku razgovora je jednostavno izrešetao čoveka, za primer drugima.
Nsuke kaže da su oni veoma zahvalni, iako je prošlo skoro 20 godina od kako su počeli progoni naroda Ogoni, što je Amnesti uopšte svetu dokumentovano pokazao šta rade nigerijska vlada i „Šel“.
„Sada imamo dokaz da nigerijska vlada nikad nije imala nameru da proveri poslovanje kompanije ’Šel‘ i sve ono što ova kompanija činila protiv naroda Ogoni. Nije važno koliko je vremena prošlo, važno je da je izveštaj konačno objavljen“, objašnjava sagovornik Sputnjika.
Nsuke dodaje da se nada da će pravda jednom sustići kompaniju „Šel“. On podseća da je u Nigeriji veoma jako plemensko uređenje. Resursi koji su neophodni za funkcionisanje ekonomije odnosno vlade, uglavnom se crpe iz zemljišta koje pripada Ogoni narodu. U suštini, državu kontrolišu jake etničke grupe čiji resursi nisu dovoljni državi. Zato, država rado ugnjetava prava onih etničkih grupa na čijoj teritoriji se nalazi više prirodnih bogatstava. Nsuke ističe da su nigerijski zakoni diskriminatorni prema narodu Ogoni.
„Mi sad pokušavamo da mobilišemo naše ljude kako bismo konačno stali na put pokušajima „Šela“ da poveća obime eksploatacije nafte u Ogonilendu. Ubeđujemo vladu da je neophodan dijalog, kao i prisustvo pregovarača koji bi nam pomogli da postignemo precizan sporazum“, odlučan je Nsuke.
Naš sagovornik smatra da je prvo neophodno videti kako se razvijaju događaji oko objavljivanja izveštaja. Nsuke dodaje da oni insistiraju da se narodu Ogoni omogući pravo na političko samoopredeljenje čime bi se, prema njihovom mišljenju, rešilo mnogo problema koji se tiču zaštite životne sredine i resursa.