Za nešto više od dve godine Rusija je u realnim ratnim uslovima testirala više od 600 modela oružja i tehnike. Rusko oružje je pokazalo pouzdanost i efikasnost na pustinjskom terenu, a prema rečima predsednika i vrhovnog komandanta Oružanih snaga Ruske Federacije Vladimira Putina, rad u borbenim uslovima potvrdio je i visoke karakteristike ruskog oružja.
„Njegove tradicionalne prednosti su jednostavnost u korišćenju i pouzdanost primene“, naveo je Putin.
„Vatreno krštenje“ u ratnim dejstvima u Siriji imala su 162 ruska modela najsavremenijeg i modernizovanog oružja, uključujući višenamenske lovce Su-30SM, taktičke bombardere Su-34, helikoptere Mi-28N i Ka-52.
Ruski ministar odbrane Sergej Šojgu je rekao da samo deset modela nije pokazalo zadovoljavajuće rezultate i da će oni biti „poslati na doradu“.
Tokom rata u Siriji u ruskim bazama bili su smešteni i predstavnici vojne industrije, koji su na licu mesta eliminisali ili beležili eventualne nedostatke oružja i tehnike.
Ogromne zasluge za pobedu u ratu pripadaju ruskim Vazdušno-kosmičkim snagama, koje su operaciju u Siriji započele 30. septembra 2015. godine.
Ruska avijacija je za ove dve godine imala više od 30 hiljada borbenih letova i izvršila je oko 92 hiljade udara. Tokom trajanja rata, Rusija je pretrpela minimalne gubitke — ostala je bez četiri helikoptera i dva aviona.
Piloti „tupoljeva“, „suhoja“, „migova“ uspešno su izvršavali sve zadatke koji se pred njih stavljaju, a avijaciona tehnika je takođe potvrdila dobre karakteristike u različitim, pa i teškim vremenskim uslovima, uključujući i rad tokom peščanih bura i pri temperaturama do 60 stepeni Celzijusovih.
„U Siriji su se dobro pokazali bombarderi Su-24 i jurišni avioni Su-25, kojih, kako se ispostavilo, i nije bilo dovoljno u Siriji. Istakao bih rad izviđačkih aviona, posebno A-50, koji su bili odgovorni za koordinaciju operacije i izviđanje. Od helikoptera bih izdvojio Mi-35 i Ka-32, dok su neki problemi otkriveni na Mi-28 i sada će ruski stručnjaci raditi na eliminisanju tih nedostataka“, kaže za Sputnjik Boris Rožin, ekspert Centra za vojno-političko novinarstvo CIGR.
U Siriji je stečeno i praktično iskustvo gađanja visokopreciznim oružjem dalekog dometa sa ratnih brodova i podmornica iz Kaspijskog i Sredozemnog mora. Ruska avijacija dalekog dometa je prvi put u Siriji koristila najnovije krstareće rakete Iks–101, čiji je domet 4.500 kilometara, a takođe i krstareće rakete „kalibar NK“.
„Ako se govori o floti,u Siriji su testirane i mogućnosti Rusije koje se tiču dugoročnog snabdevanja ruskih jedinica i sirijske vojske. Municija, tehnika — sve to je neprestano slano u Siriju. Istovremeno smo shvatili da nemamo dovoljno transportnih i desantnih brodova i da treba da radimo u tom pravcu. Nosač aviona ’Admiral Kuznjecov‘ je izazvao šok u evropskim medijima, jer je njegov ulazak u Sredozemno more prvo prebacivanje naših velikih ratnih brodova u te vode još od vremena SSSR-a. Za Rusiju će iskustva stečena korišćenjem ’Admirala Kuznjecova‘, uključujući i ona negativna, biti veoma važna za izgradnju novih nosača aviona. Takođe, dobro su se pokazale i nove dizelske podmornice sa raketama ’kalibar‘, a naglasio bih da je upotreba krstarećih raketa u sirijskoj operaciji značajno povećala prestiž ruske flote“, rekao je Rožin.
Prema njegovim rečima, ako se govori o kopnenim snagama, ispostavilo se da su tenkovi T-90, uprkos nekim nedostacima, pokazali prednost u odnosu na američke „abramse“ i nemačke „leoparde“.
Osim toga, u Siriji su razvijene i nove metode deminiranja teritorija i zaštite tehnike, a to će, prema mišljenju eksperta, uticati na razvoj oklopnih vozila sa povećanom zaštitom od eksplozija.
U Siriji je testiran i novi, višefunkcionalni deminerski robotizovani sistem „Uran 6“, koji se koristi za humanitarno razminiranje teritorija. Taj robot se aktivno koristi za čišćenje terena od eksplozivnih naprava zaostalih posle DAEŠ-a u Palmiri i drugim sirijskim gradovima.
U Siriji je isproban i najsavremeniji ruski oklopni transporter „Tajfun K“, jedno od najzaštićenijih oklopnih vozila na svetu, a takođe i oklopna vozila „Tigar“, bespilotne letelice marke ZALA, protivtenkovski kompleksi itd. Artiljerija u Siriji je primenjivala i visokoprecizne projektile koji se laserski navode pomoću bespilotnih letelica.
Snage za specijalne operacije bile su opremljene najsavremenijom uniformom i naoružanjem, kamuflažnim streljačkim oružjem ruske proizvodnje sa optičkim i kolimacijskim nišanom i prigušivačima.
Specifičnost oružanog sukoba u Siriji predstavlja to što su teroristi široko koristili improvizovane minobacače i ručno pravljene „projektile“, kao i druge improvizovane naprave.
Novi status Rusije
Rat u Siriji pomogao je Moskvi da ojača status velikog proizvođača i izvoznika oružja. Moskvi stiže sve više zahteva za isporuku naoružanja. Najtraženije rusko oružje i tehnika su PVO sistemi, borbeni avioni i helikopteri, a takođe i oklopna vozila, vojni brodovi i visokoprecizno oružje.
Prvi put od 1992. godine obim izvoznog portfolija oružja i vojne tehnike dostigao je 56 milijardi dolara u 2016. godini.
Glavni kupci ruskog oružja su zemlje Azije i Afrike, uključujući Kinu, Indiju, Vijetnam, Iran i Egipat. Čak i Turska želi da kupi raketne sisteme S-400, iako je članica NATO-a. Rusko oružje i vojna tehnika se izvoze u više od 50 zemlje sveta, a Rusija je drugi najveći izvoznik oružja na svetu, posle SAD.
Rusi su odmah po početku svoje vazdušne operacije u Siriju prebacili raketne komplekse S-300 i S-400, a sirijska operacija podstakla je interesovanje za ruske PVO sisteme, a posebno za S-400 „trijumf“, koji nema pandane u svetu.
„Bez obzira na to što S-400 u Siriji praktično nije primenjivan, upravo za te sisteme postoji povećano interesovanje u svetu. S-400 kupuje Turska, a planira da ga kupi i Saudijska Arabija. Može se reći da su na takvo interesovanje uticali vojno-politički rezultati sirijske operacije. Setimo se da na početku vojne operacije Ankara i Rijad nisu bili na strani Rusije, ali su posle promenili mišljenje. Dakle, S-400 nije samo način da za rešavanje bezbednosti zemlje, već i poboljšava odnose sa Rusijom. Saudijci su se uverili da hvaljeni američki ’Patriot‘ ne može da presretne sve modernizovane rakete ’Skad‘ iz Jemena, a Turci su još odavno izražavali sumnju u efikasnost američkih PVO i PRO sistema“, kaže Rožin.
Rat u Siriji je, zaključuje Rožin, doveo do toga da Rusija uđe na tržišta na kojima su nekada Amerikanci držali monopol, a sve to proširuje mogućnosti za vojnu saradnju sa zemljama koje se ne nalaze pod američkim kišobranom.
„Tako je, na primer, Egipat izabrao helikoptere K-52, koji su se dobro pokazali u Siriji. U tom smislu, operacija u Siriji je bila dobra reklama za rusko oružje i tehniku, a može se prognozirati i da će u budućnosti samo rasti potražnja za ruskim oružjem“, zaključio je Rožin.
Rat u ciframa
Sirijska vojska je uz podršku ruskih snaga oslobodila celu teritoriju zemlje. Od početka rata uništeno je preko 54 hiljade terorista, skoro 400 tenkova i više od 12 hiljada oružja i tehnike. Oslobođeno je 67 hiljada kvadratnih kilometara teritorije i više od 1.000 naseljenih mesta.
„Naše Oružane snage i preduzeća odbrambene industrije pokazale su rastuću moć ruske vojske i mornarice, kao i veliku borbenu efikasnost jedinica i formacija. Piloti, mornari, snage za specijalne operacije, obaveštajne službe, vojno osoblje u organima komandovanja i snabdevanja, vojna policija, medicinska služba, snajperisti i savetnici u borbenim redovima sirijske vojske pokazali su najbolje kvalitete ruskog vojnika: hrabrost, herojstvo i odlučnost, sjajnu obučenost i profesionalnost“, istakao je ruski predsednik, čestitajući vojnicima u Siriji na briljantnoj pobedi.
Uspeh operacije u Siriji znatno je povećao prestiž vojne službe u Rusiji. Sociološka istraživanja pokazuju da 64 odsto Rusa smatra da je vojna služba dobra škola za mlade ljude. Prema rečima ruskog ministra odbrane Sergeja Šojgua, rusku armiju trenutno podržava 92 odsto građana zemlje, što je „maksimalni pokazatelj u istoriji socioloških istraživanja“.