Uprkos svemu, poslednji 156 derbi između fudbalskih klubova Partizan i Crvene zvezde protekao je u senci tuče na tribinama, a prema nezvaničnim informacijama tukli su se navijači Partizana međusobno. Desetak minuta je trajala žestoka borba na tribini. Kako pišu mediji, još veći haos izazvalo je to što se u nekom momentu učinilo da su se na jug infiltrirali navijači Crvene zvezde.
Na derbiju je povređeno skoro 20 osoba, neki su odmah prebačeni u Hitnu pomoć ambulantnim kolima, ali nema životno ugroženih. Na severnoj tribini su navijači Zvezde napravili bakljadu.
Loše, ali je bivalo i gore
Svetski mediji u izveštajima iz Beograda posebno su istakli scene navijačkog nasilja i podsetili da su problemi na tribinama redovna pojava još iz vremena raspada nekadašnje Jugoslavije. Kako pišu „Večernje novosti“ u organizaciji nereda tokom 156. večitog derbija učestvovalo je najmanje stotinu ljudi, a srpske bezbednosne službe trenutno operativno obrađuju najmanje šestoricu Hrvata i po jednog Grka i Bugarina.
Dopisnik Evrolige iz Beograda Aleksandar Ostojić konstatuje na početku razgovora za Sputnjik da se takvi incidenti ponavljaju iz derbija u derbi, pa čak i na manjim utakmicama.
„Ništa novo. Razbijenih glava je bilo ranije, bilo je težih povreda, bilo je čak i ubistava na stadionu. Međutim, ništa se ne radi da se to spreči. Država ništa ne radi, policija ništa ne radi. Policija jedino što radi jeste da postavi kordon, a kordon policajaca nikad nije rešio nijedan problem. Problem mogu da reše sudovi, efikasnost sudstva“, naglašava Ostojić za Sputnjik.
Svi ti momci koji su juče prebijeni i prebijani, ukazuje Ostojić, imaju debele dosijee i mnogo krivičnih prijava, imaju mnogo izvršnih presuda za zatvor, ali oni, kako kaže, i dalje šetaju, tetoviraju se, vežbaju po teretanama i tuku se na stadionima.
„Večiti“ jedino nasilje i neregularnost
„U takozvanom večitom derbiju, ’večito‘ je u poslednje vreme samo prebrojavanje pirotehnike, baklji, topovskih udara, ranjenih, povređenih na samom stadionu, okolo na prilaznim putevima, nabrajanje da li ima povređenih među policijom i žandarmerijom. To je jedino što je postalo ’večito‘ i ’tradicionalno‘. Naravno, bude tu i fudbala, ali uglavnom u poslednje vreme fudbal nije u prvom planu, niti se posle utakmica priča o njemu čak i kad nema nekih velikih incidenata u smislu publike, jer se onda priča o sudijama“, kategoričan je Pavić.
Dakle, zaključuje on, „tradicionalno“ se ovo moglo očekivati.
Srpski fudbal, i reprezentativni i klupski, pokazuje u poslednje vreme barem znake oporavka, ako ne i dobre uspehe. Reprezentacija se plasirala na Svetsko prvenstvo, a Partizan i Zvezda su obezbedili učešće u evropskim takmičenjima i na proleće sledeće godine.
„Što se tiče Partizana i Zvezde bilo je tu po meni i nekih srećnih okolnosti. Svaka im čast i jednima i drugima, ali ne mogu da se setim nijednog dobrog poluvremena ni Zvezde ni Partizana u tim evropskim utakmicama. Sve je to bilo nešto ’na nož‘, uz puno sreće pobede ili nerešeni rezultati, ali da ne cepidlačimo, u svakom slučaju fantastičan uspeh“, smatra Aleksandar Ostojić.
Reprezentacija je nešto potpuno drugo, dodaje on, jer u njoj igraju momci koji su napravili karijere u inostranstvu, koji igraju u nekim sređenim sredinama i sređenim klubovima u kojima se navijači ne tuku ovako, ne prže jedni druge bakljama na stadionu i ne prave takve cirkuse kao što smo videli na poslednjem derbiju.
„Zna se kako se sankcioniše svaka upaljena baklja, stadioni moraju da budu pokriveni kamerama, svaki pedalj stadiona, dakle tu više ništa nije neizvesno. Suština priče je da svi utom lancu treba da primenjuju zakon — od policije, preko tužilaštva, do, na kraju, sudova“, zaključuje Zoran Pavić.