Na pitanje novinara RT da li je ova odluka u suprotnosti sa izjavama Navertove iz oktobra da, iako zahtevaju da se RT registruje kao strani agent, Sjedinjene Američke Države nikako ne utiču na mogućnost televizije da izveštava i prenosi informacije, portparolka Stejt departmenta je odgovorila da status stranog agenta ne utiče na rad medija u Sjedinjenim Američkim Državama.
„Kada SAD zatraže od nekoga da se registruje kao strani agent, mi ni na koji način ne utičemo na njihovu mogućnost da pokrivaju vesti i prenose informacije. Jednostavno ih obavezujemo da se registruju. Ništa više“, rekla je Navertova.
Ona je istovremeno naglasila da je „akreditaciju televiziji oduzeo Kongres, ali ne sâmi kongresmeni već Galerija dopisnika koja određuje ko može da dobije pristup Kongresu i pokrije njegov rad“, čime je u suštini preusmerila pitanje dopisnika RT Kongresu.
„Ove akreditacije može da povuče Udruženje novinara Kongresa. Zakon o stranim agentima samo zahteva da se organizacija registruje kod savezne vlade“, istakla je Navertova.
Prema njenim rečima, „SAD ne govore ruskim medijima šta i kako da pišu“. „Mi to nikome ne govorimo. Svi ruski novinari mogu da dolaze ovde (u Stejt department). Mi podržavamo Prvi amandman Ustava SAD (o slobodi govora) i želeli bismo da ruska vlada isto tako dozvoli američkim medijima da rade kao što mi to radimo ovde“, dodala je ona.
„Vaše prisustvo ovde kao predstavnika ruske vlade je očiti primer da mi ne ograničavamo slobodu štampe“, rekla je Navertova obraćajući se novinaru RT.
Portparolka američkog Stejt departmenta Heder Navert je 24. oktobra, komentarišući zahtev televiziji RT da se registruje kao strani agent, istakla da se sam status stranog agenta u SAD i Rusiji razlikuje i da američke vlasti „ne utiču na mogućnost (medija) da javljaju vesti i prenose informacije.
Međutim, već 29. novembra Galerija radio i televizijskih dopisnika američkog Kongresa donela je odluku o oduzimanju akreditacije televiziji RT zbog činjenice da je televizija registrovana kao strani agent.