NATO obučava iračke medicinske eksperte u saradnji sa Srbijom, a tronedeljni kurs za stručnjake iz iračkih bezbednosnih snaga počeo je početkom decembra u srpskom centru za vojnu logističku obuku u Nišu, saopštila je Alijansa.
„Kurs je razvijen u okviru Inicijative NATO-a za jačanje odbrambenih sposobnosti u Iraku i fokusiran je na razvoj sposobnosti stabilizovanja posle trauma i evakuacije bazirane na kopnu, za grupu stručnjaka iz iračkih ministarstva odbrane i unutrašnjih poslova, kao i antiterorističke službe. Obuku pruža srpski vojno-medicinski tim“, objavljeno je na sajtu NATO-a.
Analitičar Dragomir Anđelković smatra da je kurs u Nišu dobar model saradnje koji ima i jaku komercijalnu dimenziju. On podseća da je Jugoslavija nekada obučavala pilote i drugo vojno osoblje Iraka i Irana usred njihovog međusobnog sukoba. Međutim, u ovom slučaju treba povući još jednu paralelu, kaže Anđelković za Sputnjik.
„Mislim da je ta vrsta saradnje nešto što ni na koji način ne treba da se osuđuje, ali isto tako smešno je kada oni koji pristupaju takvoj saradnji prave problem zbog Srpsko–ruskog humanitarnog centra, jer i ta saradnje je takođe krajnje pozitivna i korisan i za Srbiju i za region“, kaže Anđelković.
U saopštenju NATO-a o kursu u Nišu navodi se i da Alijansa pruža podršku i savete i u drugim oblastima, uključujući civilno-vojnu saradnju, razvoj nacionalnih bezbednosnih institucija i civilno planiranje u slučaju prirodnih katastrofa.
NATO napominje da se ti napori čine posle slične inicijative sprovedene u novembru u Nemačkoj. Ni to nije sporno, sporan je način na koji se NATO odnosi prema istim akcijama drugih saveza i zemalja, kaže Anđelković.
„Višeslojna vojna saradnja, bilo da je humanitarna ili tehnička, u ovom slučaju medicinska, uobičajena je u svetskoj praksi, mislim da niti Beograd, niti Moskva ne prave problem zbog toga što NATO ponekad insistira na toj vrsti saradnje. Problem je na strani NATO zemalja koje bi htele da one imaju ekskluzivitet, da samo one sarađuju s kim hoće i kako hoće“, ističe sagovornik Sputnjika.
Vojska Srbije saopštila je da u Nišu od 4. do 21. decembra obučava 19 pripadnika Oružanih snaga Iraka u okviru Inicijative za izgradnju odbrambenih i bezbednosnih kapaciteta te zemlje.
„Vojska Srbije i na taj način pokazuje koliko je posvećena borbi protiv terorizma i spremna da pomogne svojim znanjem i obučenošću u svakoj humanoj potrebi. Sve obuke i kurseve sprovode isključivo pripadnici Vojske Srbije“, stoji u saopštenju.
Kurs vojne medicine za pripadnike Oružanih snaga Iraka se realizuje u tri faze. Prva obuka sprovedena je u Nemačkoj, druga u Srbiji, dok će treća faza biti sprovedena na teritoriji Iraka, za šta je nadležna Kraljevina Belgija.
Međutim, u saopštenju Vojske Srbije ne navodi se da je kurs organizovan u saradnji sa NATO-om, ni ko ga finansira.
Centar za obuku logistike Vojske Srbije razmešten je na tri lokacije, u kasarni u Kruševcu su čete za obuku tehničke i intendantske službe, u garnizonu u Kraljevu smešten je Bataljon za obuku saobraćajne službe, dok je u kasarni „Knjaz Mihailo“ u Nišu smeštena četa za obuku sanitetske i veterinarske službe.