Lavrov je rekao da je sastanak bio prilično dug i da je trajao oko sat vremena.
„Posebnu pažnju posvetili smo sprovođenju sporazuma koji su utvrđeni u izjavi predsednika Putina i Trampa, koja je usvojena u Da Nangu na marginama samita APEK-a. Konkretno smo razgovarali kako se odvijaju kontakti na liniji naših ministarstava za spoljne poslove i na liniji vojnih zvaničnika na terenu“, rekao je ruski ministar novinarima.
Lavrov je izjavio da je na sastanku sa Tilersonom pozdravio nastavak pregovora o Siriji, ali je dodao da Rusija i SAD imaju mnogo protivrečnosti o Ukrajini i Siriji.
„Postavili smo neka pitanja koja zahtevaju objašnjenje u smislu onoga što se dešava, uključujući i potrebu da se spreče akcije koje bi dovodile u pitanje i ugrožavale našu zajedničku posvećenost suverenitetu i teritorijalnom integritetu Sirije“, istakao je ruski ministar.
Lavrov je dodao da su Tilerson i on „pozdravili nastavak Ženevskih pregovora“.
Šef ruske diplomatije pitao je državnog sekretara SAD da objasni odluku Vašingtona o preseljenju Ambasade u Jerusalim.
„Tražili smo da objasni koje posledice tog koraka Amerikanci vide za napore koji se preduzimaju pod okriljem Ujedinjenih nacija u okviru ’kvarteta‘ međunarodnih posrednika“, rekao je Lavrov nakon sastanka u Beču sa Tilersonom.
Ministar spoljnih poslova Rusije naglasio je da Moskva želi da skrene pažnju na zabrinutost arapskih i muslimanskih zemalja, Lige arapskih država i Organizacije islamske saradnje zbog toga što bi ova odluka mogla da ugrozi rešavanje situacije na Bliskom istoku.
Moskva je, takođe, zabrinuta zbog pokušaja da ruska inicijativa o mirovnim snagama UN u Donbasu bude prevrnuta naopačke, rekao je ruski ministar.
„Što se tiče Ukrajine, objasnili smo da ne postoji alternativa Minskim sporazumima i zatražili smo od američke strane da potvrdi da ima isti stav. Nadam se da ova potvrda zaista odražava sadašnje stanje stvari u Vašingtonu, jer smo zabrinuti zbog pokušaja da se naopačke prevrne naša inicijativa o slanju čuvara UN za bezbednost misije OEBS-a“, rekao je ruski ministar inostranih poslova.
Lavrov je dodao da je na sastanku sa američkim državnim sekretarom razgovarao o novoj američkoj strategiji o Avganistanu, koju Rusija smatra nerealnom.
Komentarišući dešavanja na Kojreskom poluostrvu, Lavrov je izjavio da je neophodno zaustaviti vrtlog provokacija u vezi sa situacijom u Severnoj Koreji.
„Razgovarali smo o stanju stvari na Korejskom poluostrvu. Ovde su naši stavovi nepromenjeni. Ubeđeni smo da moramo zaustaviti vrtlog konfrontacija, avantura, provokacija. Objasnili smo kako vidimo mogućnost realizacije rusko-kineske mape puta za smanjenje tenzija i stvaranje uslova koji bi omogućili početak pregovaračkog procesa u bilo kojem formatu koji bi odgovarao zainteresovanim stranama. Znamo da Severna Koreja prvenstveno želi da razgovara sa Sjedinjenim Američkim Državama o garancijama svoje bezbednosti. Spremni smo da to podržimo i spremni smo da učestvujemo u podržavanju takvih pregovora. Naše američke kolege i Reks Tilerson su to čuli“, zaključio je Lavrov.