„Postoje situacije koje bi mogle biti opasne“, ukazao je Greminger u intervjuu austrijskoj agenciji APA.
Prema njegovim rečima, neophodne su mere za postizanje poverenja, više transparentnosti i srednjeročno efektivniju kontrolu naoružanja.
„Imamo sve više manevara i stacioniranje trupa u blizini granice“, naveo je Greminger, aludirajući na Rusiju i NATO članice. Istakao je da tu postoji rizik od eskalacije, kao i rizik „za nerazumevanje“.
Konstatovao je da trenutno vlada „apsolutni deficit poverenja“ među važnim akterima na prostoru OEBS.
Bečki dokument, kojim su se zemlje članice OEBS-a dogovorile oko mera za uspostavljanje poverenja, kako ističe Greminger, mora biti pod hitno prilagođen današnjoj realnosti.
Podsetio je da je taj dokument iz doba Hladnog rata i da je usmeren na velike ratove, a danas već pojačani bataljon na pogrešnom mestu može predstavljati bezbednosni rizik.
S tim u vezi, švajcarski diplomata zahteva smanjenje donje granice za vojne vežbe, koje moraju biti najavljivane i na kojima moraju biti dozvoljene posete.
Od Saveta ministara OEBS, koji se iduće nedelje održava u Beču, Greminger očekuje političke impulse za primenu sporazuma iz Minska u vezi sa krizom u Ukrajini.
„Očekujem makar jasnu podršku aktivnostima OEBS u Ukrajini. To je važno za naš rad“, ukazao je on.
Greminger je istakao da nije baš ohrabrujuće vojno stanje u istočnoj Ukrajini, gde je prošle nedelje došlo do porasta incidenata.
„Situacija može uvek eskalirati. S tim u vezi smo veoma zabrinuti“, rekao je on.
Greminger uočava da je do zastoja došlo i zbog političke pat situacije u Nemačkoj i primećuje da je prisutan utisak da se čeka da Normandijska grupa bude u mogućnosti da deluje.
Tanjug