Hoće li će najavljeni finsko-američki manevri na Baltiku sasvim slučajno biti održani u isto vreme kao i mnogo ranije najavljena i planirana rusko-beloruska vojna vežba „Zapad 2017“? Sledeće pitanje je i čemu uopšte ovi manevri Finskoj, zemlji gde je po poslednjim anketama 70-80 odsto stanovništva otvoreno protiv stupanja te države u redove zapadne vojne Alijanse?
Finski stručnjak, politikolog i predsednik Antifašističkog komiteta Finske Johan Bekman smatra da se ovde radi o novoj taktici ili čak tajnoj strategiji finskih vlasti, jer je jasno da članstvo u Alijansi nije opcija za zvanični Helsinki.
„Mislim da je ovo što vidimo deo nove strategije Finske, ali i Švedske, čije stanovništvo ne želi članstvo u NATO-u i zato sada razvijaju alternativne vidove vojne saradnje sa SAD. I to što će uskoro biti održane zajedničke vojne vežbe sa SAD uopšte nije nešto što nas raduje, jer to su zapravo vojne vežbe NATO-a sakrivene iza jedne maglovite, dimne zavese“, kaže Bekman za Sputnjik.
Finska je 2014. potpisala sporazum sa NATO-om da je spremna da u slučaju potrebe Alijansi omogući pristup svim aerodromima, lukama i nekim drugim strateškim objektima. Takav sporazum je i Švedska potpisala sa NATO-om. Zato naš sagovornik podvlači da se ovde radi i o prikrivenoj strategiji NATO-a da ipak potčini Finsku i Švedsku, severne države čije stanovništvo većinski ne želi članstvo u Alijansi. Istovremeno, vlade ovih skandinavskih država ne žele da pokažu svom narodu šta se zapravo događa:
„Crna Gora nije Finska. Sa druge strane, ta ista Crna Gora je baš bila ovde primer, često su naši mediji pokazivali bunt naroda protiv NATO-a. Sa druge strane, naravno da finska vlada ne želi sada bilo kakve nemire ili bilo kakvu otvorenu demonstraciju nezadovoljstva naroda, iako je finski establišment spreman ovog trenutka da stupi u redove NATO-a. I baš zato što je narod u većini protiv, naša vlada igra dvostruku igru — sarađuje sa Alijansom, a narodu se predstavlja kao da podržava neutralnost“, objašnjava Bekman.
Finski stručnjak smatra da je Helsinki postao marioneta i SAD i NATO-a i Velike Britanije i njihovih specijalnih službi. Bekman kao primer navodi to što je juče ruskom školskom brodu „Kruzenštern“ zabranjeno da se usidri u blizini Olandskih ostrva, navodeći da se radi o presedanu. Finski Generalštab je zabranio ovu posetu uz obrazloženje da navodno postoji nekakva opasnost sa ruske strane, iako se ruski školski brod mnogo puta usidravao na istoj lokaciji. Naš sagovornik smatra da se Helsinki odlučio na ovako nešto pod pritiskom SAD:
„Tu vrstu pritiska vidimo i nakon posete finskog predsednika Vašingtonu. Amerikancima je veoma važno da Finska kupi njihove vojne lovce, jer ta kupovina inače predstoji finskom vojnom vazdohoplovstvu. A važno je reći da se ne radi o malom broju aviona, već o nekoliko desetina lovaca. I izgleda da je zato Tramp požurio da obavesti javnost posle jučerašnjeg susreta sa finskim kolegom, našim predsednikom Ninisteom, da je zadovoljan zbog odluke Finske da kupi američke avione. Stvarno stanje je, međutim, nešto drugačije, jer Finska još uvek razmatra više opcija u vezi sa nabavkom novih aviona-lovaca“, objašnjava Bekman.
Osim toga, očigledno je i da se na Finsku vrši pritisak kako bi ona zauzela mnogo oštriji antiruski stav. Svedoci smo da ne vlada samo haos u Trampovoj administraciji, već praktično i u čitavoj američkoj spoljnoj politici.
„Tramp je kao predsednik blokiran i čini se da bi hteo, a da ne može da razvija svoje odnose sa Rusijom, jer čim se ispostavi da je neko od njegovih saradnika imao iole bliske odnose sa Moskvom, odmah počinje neka vrsta provera i procesa protiv te osobe. Amerikom i dalje vlada stari establišment“, smatra Bekman.
U Finskoj se po medijima mnogo govori o predstojećim vojnim vežbama, ali se kaže da će manevrima rukovoditi Švedska i da su to međunarodne vojne vežbe. Bekman podvlači, međutim, da su ostale države koje će učestvovati takođe članice NATO-a i da se zato se može reći da se ovde radi o prikrivenim vežbama NATO-a protiv Rusije. Finski stručnjak zaključuje da je ovo i način da se posredno Rusija uvuče u medijski rat, jer, kako navodi, nažalost ali razumljivo već se po „nekim ruskim medijima može pročitati kako su Finska i Švedska saveznice SAD i da su time okrenule leđa saradnji sa Rusijom“.