„Izjava severnokorejskih poslanika i državnih činovnika da su spremni za pregovore sa SAD potvrđuje odbrambene ciljeve raketnih ispitivanja Severne Koreje“, rekao je Bondarev.
Prema njegovim rečima, Amerika nije politički igrač koji bi pristao da razgovara sa slabijim protivnikom.
„Za pregovarački sto oni sedaju tek kada je protivnik ili ravnopravan ili jači od njih. Karipska kriza 1962. godine rešena je tek kada su Sjedinjene Države realno osetile moć Sovjetskog Saveza, koji je rekordno brzo obnovio ekonomiju i industriju posle rata“, naveo je senator.
On je dodao da veruje da je Severnoj Koreji garantovano da će uspeti da posadi Vašington za pregovarački sto kada Amerikanci budu osetili da je primirje za njih korisnije od otvorenog sukoba.
„Sudeći po tome da su odgovor na dejstva Severne Koreje nove sankcije i pretnje, Amerika za sada tako ne misli“, naglasio je Bondarev.
Političar je naveo da Severna Koreja vidi koliko Amerika oštro kritikuje njen politički režim, državni sistem, zakonodavstvo.
„Ovakvo američko ponašanje često prerasta u nasilno ’ispravljanje situacije‘“, dodao je on.
Američke intervencije u Libiji, Iraku, Siriji počele su upravo od retorike o narušavanju ljudskih prava i poništavanja osnova demokratije u tim zemljama.
„Stanovnici Severne Koreje se plaše ponavljanja takvih scenarija u svojoj zemlji. I, naravno, teže da pokažu sopstvene balističke mogućnosti, da sve uvere u svoj nuklearni potencijal. Nikakve agresivne, ofanzivne ciljeve oni ne prate. Prosto se štite“, uveren je Bondarev.