To je saopšteno iz Ambasade SAD u Beogradu povodom izveštaja Atlantskog saveta SAD u kom se predlaže aktivnija uloga SAD na Zapadnom Balkanu.
„Mnoge akademske i istraživačke institucije u SAD svakodnevno učestvuju u javnim raspravama o spoljnopolitičkim pitanjima i to je važan deo demokratskog procesa. Rasprave i debate o idejama pomažu javnosti i kreatorima politike da bolje shvate važna pitanja sa kojima se suočavamo mi i svet, ali te akademske i istraživačke institucije nemaju formalnu ulogu u kreiranju zvanične američke politike“, navodi se u saopštenju dostavljenom agenciji Beta.
Atlantski savet objavio je izveštaj o novoj američkoj strategiji za Balkan pod nazivom „Balkan napred: Nova strategija SAD za region“, prenosi B92.
U njemu je predloženo stalno američko vojno prisustvo u jugoistočnoj Evropi, zalaganje za „istorijsko pomirenje“ sa Srbijom i obnavljanje reputacije SAD kao istinskog posrednika.
Posle sukoba devedesetih, verovalo se da se Zapadni Balkan nalazi na putu ka stabilnosti i da će obećanje o evroatlantskoj integraciji pomoći zemljama bivše Jugoslavije da prođu kroz bolne unutrašnje reforme i podstaknu region na tešnju saradnju, koja će pomoći u prevazilaženju rana iz ratova, navodi se u izveštaju.