Zahvaljujući vojnicima iz Rusije, Turske i Irana u Siriji je ostvarena prednost nad teroristima i sada lideri ovih zemalja igraju glavne uloge u određivanju budućnosti regiona. Francuski „Figaro“ piše da se posle pada „kalifata DAEŠ-a“ razni igrači, angažovani u sirijskom ratu, utrkuju da tamo uspostave mir. List konstatuje da prednost u tome imaju Rusija, Turska i Iran. Ipak, Amerika je odlučila da ostane u severnoj Siriji.
Na pitanje — zašto, glavni urednik internet portala „Politička Rusija“, politički analitičar Ruslan Ostaško ukazuje da i američki mediji pišu da je problem DAEŠ u Siriji rešio Putin, odnosno Rusija.
„Asad je živ zahvaljujući Rusiji, u suprotnom, prošao bi kao Sadam Husein ili Gadafi. Upravo zato što smo mi rešili pitanje Sirije sami, sada ispada da je to problem, iako je Tramp imao mogućnost da se pridruži ruskim naporima i da svojoj javnosti to predstavi kao da se „dogovorio sa Rusima da ne bi dalje ginuli američki vojnici, već kako bi zajednički pobedili DAEŠ“. Međutim, Tramp je odlučio da sprovede raketni udar na sirijski aerodrom i da se potom orijentiše i na Severnu Koreju", napominje Ostaško.
On napominje da se stiče utisak da se Tramp malo zaigrao, baš onda kada su Rusi već sve rešili.
„Zato sada Evropljani i Amerikanci, posebno jastrebovi, žele da pokažu da su uprkos svemu oni ipak prisutni u Siriji, makar i posredno, a sve to kako ne bi u potpunosti bili lišeni prava glasa ili prava za njihove korporacije, koje silno zarađuju na različitim, najpre energetskim projektima“, objašnjava Ostaško.
Publicista, politikolog i rukovodilac Moskovskog političkog kluba Jevgenij Benj smatra da su planovi Amerikanaca u Siriji direktno povezani sa namerom Vašingtona da pojača otpor uticajima Rusije na Bliskom istoku.
„Amerikanci osećaju da gube sferu uticaja na čitavom Bliskom istoku, jer su svi njihovi pokušaji mešanja u Iraku, Libiji i Siriji doživeli potpuni krah. Ali, oni po svom običaju nastavljaju prethodni kurs, samo kako bi smanjili uticaj Rusije na Bliskom istoku. Ovde bi trebalo istaći da su, za razliku od američkog prisustva u Siriji, ruske vojne snage prisutne apsolutno legitimno“, kaže Benj za Sputnjik.