On je naglasio da je za Srbiju od posebnog značaja podrška koju joj Argentina pruža u njenim nastojanjima da očuva suverenitet i teritorijalni integritet.
„Mi hoćemo dogovor, hoćemo pravedno i trajno rešenje, ali jednostrane akte da moramo da priznamo — to nikad, pa ni po cenu da ne uđemo u Evropsku uniju. Prijateljima koji nam pomažu u svemu tome u smislu političke podrške za te naše stavove mi dugujemo veliku zahvalnost, i ja tu ubrajam i Argentinu, kao jednog od najznačajnijih partnera (Srbije)“, rekao je Dačić.
Prema njegovim rečima, odnosi i saradnja između Srbije i Argentine očuvani su i u teškom periodu kroz koji je prošla Srbija.
„Republika Argentina jedan je od naših najznačajnijih partnera, ne samo u Latinskoj Americi nego i u svetu“, rekao je Dačić u visoko renomiranom Argentinskom savetu za međunarodne odnose CARI, gde mu je uručena diploma počasnog člana i gde se upisao u Knjigu zvaničnih gostiju.
Prema njegovim rečima, prijateljstvo dveju zemalja, međusobno razumevanje i zajedničko opredeljenje za očuvanje temeljnih principa međunarodnih odnosa predstavljaju čvrstu bazu za dalje intenziviranje političkog dijaloga na svim nivoima, kao i za razvoj ekonomske i trgovinske saradnje, kao i saradnje na kulturnom, naučnom i svakom drugom planu.
Dačić je u govoru na temu „Spoljna politika Srbije i aktuelni izazovi“, naglasio da Srbija želi da jača odnose sa svim državama Latinske Amerike koje su njeni tradicionalni partneri i s kojima ima čvrste istorijske veze.
„Zemlje Latinske Amerike i Kariba su naši prijatelji“, rekao je Dačić i dodao da Srbija ceni doslednost tih zemalja u poštovanju međunarodnog prava, uključujući princip teritorijalnog integriteta i suvereniteta.
Govoreći o spoljnoj politici Srbije i njenim prioritetima, Dačić je naglasio da je punopravno članstvo u EU apsolutni spoljnopolitički prioritet Srbije, te je poručio da je mesto celog regiona u EU i da bez inkorporiranja Balkana zajednički ekonomski i politički prostor na evropskom kontinentu neće biti potpun.
Ukazao je i da Srbija, pored integracije u EU, radi i na izgradnji dobrih bilateralnih odnosa sa ključnim međunarodnim činiocima, navodeći kao primer SAD, Rusiju i Kinu.
Nakon uvodnog izlaganja, ministar je odgovarao na pitanja prisutnih koja su pre svega bila usmerena na spoljnu politiku Srbije u procesu pristupanja EU, kao i prema Ruskoj Federaciji i regionu.
Skupu su prisustvovali predstavnici političkog i akademskog života Buenos Ajresa, kao i predstavnici diplomatskog kora akreditovanog u Argentini.