Prema njegovim rečima, u trenucima kada se sužava prsten oko terorista DAEŠ-a u Siriji, sve se češće dešavaju situacije da ruski avioni lete mnogo bliže snagama međunarodne koalicije predvođene SAD nego što je to bio slučaj ranije.
„U takim trenucima neophodno je istog trenutka odrediti čiji se avion nalazi u vašoj blizini. Problem je što ’raptori‘ nisu opremljeni infracrvenim i optičkim priborima za razliku od F-35 i F-15“, navodi on.
Pored toga, američki komandant čije ime i prezime nije saopšteno, takođe tvrdi da „raptori“ ne mogu samostalno da prenose informaciju putem taktičkog sistema komunikacije „link 16“, stoga su piloti prinuđeni samostalno putem radio-veze da saopštavaju „ono što vide“.
Još jedna slabost američkog aviona pete generacije, dodaje komandant, jeste ta što pilot nema sistem za ciljanje integrisan na viziru kacige, već je prinuđen da gleda na sve strane kako bi ga fizički uočio na nebu, dok princip ratovanja u Siriji predviđa daleko brže reakcije nego što je to slučaj tokom vežbanja na trenažerima.
Govoreći o situacijama kada se američki i ruski avioni nalaze u neposrednoj blizini, sagovornik lista je rekao da američki piloti često pokušavaju da putem specijalnog kanala stupe u kontakt sa ruskim kolegama, ali uglavnom ostaju uskraćeni za odgovor.
„Ne mogu da znam da li oni prate te frekvence ili namerno ne žele da odgovaraju na naše pozive“, dodao je.
Avion F-22 „raptor“ je prvi u svetu borbeni avion pete generacije, uveden u operativnu upotrebu 2005. godine. Avion može da leti brže od brzine zvuka na baznom potisku, bez uključivanja dopunskog sagorevanja motora i karakteriše ga sposobnost letenja na izuzetno velikim visinama i brzinama.