U Federalnoj službi za vojno-tehničku saradnju Rusije smatraju da Zapad strahuje od konkurencije, a politikolozi ukazuju na rusofobiju koja se širi po zapadnim zemljama.
„Međunarodni avio-salon ’Farnboro‘ rukovodi se instrukcijama Komisije Vlade Velike Britanije za kontrolu eksporta u vezi sa embargom EU na izvoz i uvoz naoružanja i vojne tehnike u Rusiju i iz nje. Dobrodošli su svi učesnici salona, Rusi i svi ostali, koji su u skladu sa preporukama Komisije za kontrolu izvoza“, objasnio je predstavnik pres-službe avio-salona.
On je dodao da će ruski proizvođači civilne tehnike moći da predstave svoje radove.
„Za veliki međunarodni avio-salon, za ’Farnboro‘ je rusko učešće zaista važno. U avio-šou programu 2016. godine ugostili smo znatan broj ruskih učesnika, uključujući ’Iljušina‘, ’Irkut‘, 'Rosteh‘, ’Suhoj‘, ’Helikoptere Rusije‘, Ujedinjene avio-proizvodnje korporacije (OAK) i kompaniju ’Volga-Dnjepar‘. Očekujemo isto takvo učešće Rusije i 2018. godine“, saopštili su predstavnici „Farnboroa“.
Nelojalna konkurencija
Zamenik direktora Federalne službe za vojno-tehničku saradnju Rusije Anatolij Punčuk rekao je da žali zbog odluke britanske strane.
„Žao nam je što usled takve odluke nećemo moći da iskoristimo tu platformu za razmenu iskustva i prikazivanje naših mogućnosti“, izjavio je Punčuk.
Prema njegovom mišljenju, u vezi sa tim pitanjem Rusija se suočava sa primerom nelojalne konkurencije.
Rusofobičan potez
U Državnoj dumi Rusije su naveli da se odustajanje „Farnboroa“ od izlaganja vojne tehnike Rusije 2018. godine može oceniti kao pokušaj mešanja u rusku ekonomiju.
„Nažalost, to je novi rusofobičan potez, mešanje politike u ekonomiju, koje ne doprinosi učvršćivanju trgovinskih odnosa među zemljama“, rekao je zamenik predsednika Komiteta Državne dume za međunarodne poslove Aleksej Čepa.
Prema njegovoj oceni, ruska tehnika, kako vojna, tako i civilna, uvek je izazivala veliko interesovanje i zapadne zemlje mnogo gube zabranjujući joj da se pojavljuje na tržištu.
„To je gubitak mogućnosti ne samo za naša preduzeća da realizuju svoju produkciju, već i za zapadna — da je kupe. Znamo da su najbliži partneri SAD, imam u vidu Tursku, Saudijsku Arabiju, koji su decenijama kupovali oružje uglavnom od Amerike, već počeli da potpisuju ugovore sa našim kompanijama“, zaključio je poslanik.
Otkazivanje vize
„Farnboro“ je avio-salon koji se održava jednom u dve godine u Velikoj Britaniji na aerodromu u blizini grada Farnboroa u grofoviji Hempšir. Njegov organizator je Udruženje britanskih aerokosmičkih kompanija. Avio-salon će sledeće godine biti održan od 16. do 22. jula.
Poslednjih godina Rusija se suočava sa teškoćama u pripremi dokumenata za učešće na toj manifestaciji.
Ruska delegacija 2014. godine nije mogla da uđe u Veliku Britaniju zbog otkazivanja viza. Prošle godine „Rosteh“ i niz drugih korporacija usled sankcija su na izložbu doneli samo civilnu produkciju.
Ministarstvo inostranih poslova Velike Britanije je tada objasnilo da „zbog događaja u Ukrajini predstavnici Vlade Rusije nisu dobili poziv od Vlade Njenog veličanstva na avio-salon 2014. godine“.
Tada je London isključio Rusiju sa spiska zemalja koje mogu da kupuju britanske avione i avionsku opremu, kako bi „sprečio namere Moskve da učestvuje na avio-salonu“.
Nakon toga se Ambasada Rusije u Londonu obratila Ministarstvu inostranih poslova Velike Britanije sa protestnom notom zbog odbijanja da izda vize predstavnicima ruskih organizacija.
Britanski spoljnopolitički resor je odbio da komentariše pitanja povezana sa odlukama o izdavanju viza.
Vojna tehnika iz Rusije nije mogla da bude izložena na „Farnborou“ prošle godine, ali je bilo dozvoljeno izlaganje putničkih aviona. U Velikoj Britaniji su bili izloženi avioni SSJ-100 i MS-21.
Prva izložba avio-tehnike je održana 1948. godine. Sovjetski Savez je učestvovao u avio-salonu od 1984. godine.