„Na glasanje je stavljen nacrt koji je dostavila Bolivija. On je bio usaglašen sa nama i sadržao je sve neophodne korekture koje treba da se unesu u rad ovog mehanizma, kako bi postao zaista nepristrasan i pošten. Činjenica da su SAD i njihovi saveznici stavili veto na ovaj nacrt samo znači da oni ne žele da ovaj mehanizam vide kao pošten, razumljiv i efikasan“, naglasio je Lavrov.
Prema rečima ministra, izjava ambasadorke SAD u Ujedinjenim nacijama, Niki Hejli, da su joj propali pokušaji da poslednjih dana dođe do ruskog ambasadora Vasilija Nebenzje da bi se dogovorio zajednički kolektivni tekst — „čista je laž“.
„Pročitali smo sve izveštaje iz naše misije u Njujorku, niko nije odbijao takve pokušaje. Eksperti su se sastajali, objasnili smo svoje gledište, Amerikanci su pokušali da nekim kozmetičkim frazama dokažu da su uzeli u obzir našu zabrinutost. To nije bilo tako. Verovatno u međunarodnim odnosima imamo novu pojavu, da ne postoje samo lažne vesti, već i lažna diplomatija“, naglasio je Lavrov.
Ministar spoljnih poslova istakao je da su Sjedinjene Američke Države „kategorički odbijale“ konkretne predloge da se isprave nedostaci u radu zajedničkog mehanizma i „rekli da sve što čini ovaj mehanizam predstavlja zlatni standard i da može da se govori samo o proširenju njegovog mandata bez ikakvih primedbi na njegov račun“.
„To bi značilo samo jedno — da se nalazimo na povocu onih koji su utvrdili uticaj na ovaj mehanizam, pritom uticaj koji je suprotan svim normama međunarodnih organizacija. Žele da sačuvaju ovaj mehanizam u svojstvu poslušnog manipulativnog sredstva za postizanje svojih geopolitičkih ciljeva. Naravno, nismo mogli da pustimo takav nacrt, već smo stavili veto“, objasnio je ministar.
Rusija je 16. novembra blokirala u Savetu bezbednosti Ujedinjenih nacija američki nacrt rezolucije o produžavanju mandata misije Organizacije za zabranu hemijskog naoružanja u Siriji. Dokument je podržalo je 11 zemalja. Protiv toga je bila i Bolivija. Kina i Egipat su se uzdržali od glasanja.
Kasnije je na glasanje stavljen ruski nacrt rezolucije o mehanizmu, čiji su koautori Kina i Bolivija. Dokument je dobio četiri glasa podrške. Sjedinjene Američke Države, Velika Britanija, Francuska, Švedska, Ukrajina, Italija i Urugvaj glasale su protiv. Još četiri člana Saveta bezbednosti — Etiopija, Japan, Egipat i Senegal, uzdržali su se. Na taj način dokument nije dobio potreban broj glasova.